Kinnisvaraportaal Zillow jagab häid nõuandeid neile, kel esmakordselt kinnisvaraost plaanis.
Nõuanded neile, kes esimest korda kodu ostavad
1. Tee objekti kohta taustauuringut ja jää endale kindlaks
Mida rohkem oled sobivat kinnisvaraobjekti otsides oma teadmisi täiendanud, seda enesekindlam pakkumist tehes oled: tead, mis turul toimub ning millist hinda ostetav objekt tegelikult väärt on. Uuri välja niipalju, kui saad: kaua on müüdav kinnisvara turul olnud, milliseid tehinguid on sellega varem tehtud, miks müüja üldse on otsustanud kinnisvarast lahti saada. See teave võib olla sulle olulise tähtsusega ning võid avastada detaile, mis su otsust üht- või teistpidi mõjutavad. Kui ka müüja või tema maakler sind kõigele vaatamata ostuotsuse kasuks püüavad kallutada, annab taustauuring sulle piisavalt kindlust, et sellega mitte kaasa minna.
2. Tutvu statistikaga
Ära otsusta enne, kui oled statistikaga põhjalikult tutvunud: kui ostjal on ette näidata hindamisakt, on seal juba müüdava piirkonna statistika päris hästi lahti kirjutatud; kui ei, pead sellega ise suuremates kinnisvaraportaalides, näiteks KV.EE-s tutvuma. Saad müügihindu võrrelda ning alles siis otsustada, kas maksab pakkumist teha või ei.
3. Informeeri aegsasti laenuandjat
Laenukomisjonid ei tööta pankades 24/7, sellega tuleb arvestada ning laenuandjat oma plaanidest juba ette aegsasti teavitada. Saad teada ka oma laenuvõimekuse - võid muidu jääda ise ja jätta ka müüja rumalasse olukorda, kui objekt hiljem rahaliselt kättesaamatuks osutub ja lubadustest tuleb taganeda.
4. Pane paika ajakava
Mõtle läbi, kui kiiresti tahad või saad ostutehingu sooritada. Võib juhtuda, et müüja tahab sind takka kiirustada, väites, et on hulk huvilisi: ära lase ennast sellest kõigutada, vaid jää endale kindlaks ning ära otsusta midagi uisapäisa. Tee ka selgeks, millal toimub müügi korral objekti üleandmine. Arvesta, et sellega kaasneb hulk bürokraatiat ja ka rahalisi väljaminekuid: kolimine, lepingute alustamine ja lõpetamine jms.
5. See pole veel viimane maja või korter
Enamasti tehakse ikka pakkumisi mitmele objektile, enne kui ühega päriselt ostuks läheb: kas jõudis keegi ette või ei sobinud müüja esitatud tingimused. Kuigi alguses võib olla kahju, et hea diil käest libises, ei maksa siiski meelt heita: küllap pidi see nõnda minema ning see õige uus kodu alles ootab ees!