Müüginipid erilise ja unikaalse kinnisvara müümiseks

, vanemmaakler, Arco Vara Tallinna esindus
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Arco Vara poolt müüdud Hatu mõis
Arco Vara poolt müüdud Hatu mõis Foto: Arco Vara

Mõisa või lossi ost-müük on haruldane tehing, mille puhul paljud tavapärased reeglid ning hinnangud ei kehti, kirjutab Arco Vara vanemmaakler Anna Roostar.

Mõisad, villad ja muud erilised kinnisvaraobjektid satuvad Arco Vara kaudu müüki tänu järjekindlale tööle ja varasemale kogemusele. Praktikas on olnud näiteks juhus, kus omanik andis kõigepealt testimiseks müüa garaažiboksi ja selle eduka realiseerimise järel pani sama maakleri kaudu müüki mõisa.

Sageli ei soovita oma erilist objekti müüa suure käraga, et vältida avalikkuse liigset tähelepanu ja seetõttu ei leia neid sageli kinnisvaraportaalidest. Enamasti pöörduvad omanikud otse kinnisvarafirmasse, sest meil on korralik andmebaas klientidest, kes võiksid omapärase objekti ostust huvitatud olla. Soovi korral reklaamime taolisi pakkumisi siiski ka välismaises meedias ning kinnisvaraportaalides.

Investeerimisobjekt

Erilise objekti ostmist peetakse tihti jõukate inimeste kapriisiks või nii-öelda hambad ristis oma unistuste teostamiseks, kuid päris nii see ei ole. Mõisa või lossi nähakse ennekõike siiski investeerimisobjektina. Enamasti ostavad sellise kinnisvara tõelised renoveerimisfanaatikud, kes peale korrastamist panevad objekti jälle müüki. Aga ostjate hulgas on ka neid, kes soovivad lihtsalt vaba raha kinnisvarasse paigutada. Fakt on see, et taolise objekti omamine annab inimesele või tervele perele staatust juurde.

Kes oma mõisa, lossi või villat müüb, ei pea arvestama väga suurte müügikuludega. Anname nõu, kuidas objekt peaks välja nägema ja teeme pakkumisi otse potentsiaalsetele klientidele.

Komplekse ei tükeldata

Enamasti on erilisemad objektid suure territooriumiga, kus asuvad kõrvalhooned, park, põllumajandusmaa või ka mets. Reeglina müüakse neid objekte ühes tükis, mitte nii et peahoone ühele omanikule ja majandushooned teisele. Alati soovitakse realiseerida tervikut ja on müüdud isegi mõisa koos territooriumil asuvate nõukogude ajal ehitatud kortermajadega.

Ajalooliste hoonete puhul on sageli ka nõutud, et need oleks mingis osas rahvale nähtavad või kasutatavad, kuid see müügiprotsessi ei sega. Kui mõis on rahvale avatud ja seal toimuvad mitmesugused üritused, mis ka midagi omanikule sisse toovad, siis tuleb see pigem objekti müügile kasuks.

Hinna määramine on keeruline

Üsna keeruline on määrata erilisele objektile hinda, kui lisaks ehitusväärtusele tulevad mängu ajalooline asukoht, ümbritsev keskkond, muinsuskaitselased piirangud, emotsioonid ja paljud muud nüansid. Mõisad, lossid ja villad ei ole standardsed, palju mõjutab hinda asukoht, aga erinevalt mitmetest teistest objektidest on suur roll ka omaniku emotsioonidel.

Hinna määramisel on abiks varasemad kogemused ja väike spikker on see, mis hinnaga objekt on ostetud ja palju sellesse on investeeritud.

Erilisemate objektide müük võtab tavaliselt aega keskeltläbi aasta, juhul kui ei ilmne mingeid probleeme.

Küsi lisainfot anna.roostar@arcovara.ee

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles