Nutikatel perenaistel on läbi aegade varuks olnud hulgaliselt nippe, et toit säiliks kauem, et ära saaks kasutada võimalikult suure osa toidust ja seda ei peaks ära viskama. Ka hea maitse on omadus, mis vähendab toidu ära viskamise tõenäosust.
Nippe toiduainete säilitamiseks
Kõiki toiduaineid hoitakse pimedas. Eriti kahjulik on otsene päikesevalgus rasvadele – nad rääsuvad. Sama lugu on toiduainetega, mis sisaldavad palju rasva: halvaa, majonees, šokolaad. Valgus hävitab ka toidus sisalduvaid vitamiine, kirjutab keskkonnasõbralik portaal Bioneer.
Päevavalguses tekib kartulisse inimesele ohtlik aine solaniin, mida koguneb eriti palju roheliseks tõmbunud kohtadesse ja idudesse. Ka kartulit hoitakse pimedas. Solaniin võib põhjustada peavalu, kõhuvalu ja kõhulahtisust. Solaniin on terves kartulis ja seda ei saa eemaldada ei keetmise, praadimise, küpsetamise ega ka roheliste tükkide väljalõikamisega. Nii et väldi pruunitäpilisi või rohelisi kartuleid.
Et päevalilleõli ei rääsuks, ärge hoidke seda tihedalt suletud anumas. Vanasti raputati taimeõlisse ka veidi soola, et säilivusomadusi parandada.
Oliiviõli, erinevalt teistest õlidest, ei tohi külmkapis hoida, muidu muutub see häguseks. Oliiviõli õige koht on pimedas kapis.
Herned ja oad on tänuväärsed toiduained, mida saab säilitada kuivatatuna. Kuivatada saab ka köögivilju. Kuivatatud köögiviljad võivad säilida aastaid, kuid kuivatamisel hävib neis leiduv C-vitamiin ja väheneb ka teiste vitamiinide sisaldus. Koduoludes on kuivatamine aeganõudev.
Rõõska piima tuleb hoida pimedas, sest valguse käes kaotab ta suure osa vitamiinidest.
Et piim külmkapi puudumisel kohe tilgastama ei läheks on otstarbekas teda vähese suhkruga läbi keeta (1 lusikatäis suhkrut liitri piima kohta).
Võid ja rasvaseid toiduaineid ei tohiks hoida kilekotis, nad riknevad kiiresti või hakkavad ebameeldivalt lõhnama.
Sidrunit võib kaua värskena hoida, pannes ta purki vette ja vahetades vett 1-2 korda päevas. Kõige paremini säilib sidrun suhkrus. Puista suhkur karbi põhja, aseta sinna sidrunid nii, et nad omavahel kokku ei puutuks.
Magusad puuviljad pannakse külmutuskappi ja hapud jäetakse külmutuskapist välja, ütleb levinud reegel. Apelsinide ja mandariinide puhul on eelistatav jahedam keskkond, ideaalselt 2-5°C vahel. Sidrunid ja greibid võivad külmutamisel kahjustada saada ja seetõttu on eelistatav neid hoida 10-15°C -kraadise temperatuuri juures. Laimi võib säilitada mõlema eespool mainitud tingimuste juures, kuid eelistatavaks temperatuuriks on 8-10°C.
Maitseainetopse ei tohiks hoida pliidi kohal!
Kohvi on otstarbekas hoida klaasist või plekis nõus kuivas ja jahedas.
Maitseroheline säilib palju kauem, kui see pärast pesemist, rätikul kuivada laskmist säilituskarpi panna, karp tihedalt sulgeda ja külmikusse asetada.
Porgand säilib kauem, kui seda sibulakoore leotisega pritsida.
Värsked tomatid säilivad kauem, kui laduda neid ühes, kihis varred ülespoole niiskust imava paberi peale.
Mädarõigast hoitakse nullilähedasel temperatuuril suhkruga ülepuistatult.
Mune ei või üle kahe nädala külmikus hoida. Kui aga mähkida iga muna eraldi paberisse ja neid kord nädalas pöörata, siis säilivad munad palju kauem. Mune võib ka üsna kaua toatemperatuuril hoida, kui nad õhukeselt rasva või taimeõliga üle määrida.
Kui tahate maakodus liha säilitada, aga teil pole külmikut, siis soolake liha sisse. Teatud kontsentratsioonis on keedusoolal bakterite tegevust aeglustav või baktereid hävitav toime.
Toores köögivili ja maitseroheline seisavad värsked, kui nad niiske rätiku sisse keerata. Salatid ja spinat tuleb hästi pesta, sõelal kuivada lasta, kaanega potti panna ja hoida jahedas.
Värske kurk säilib mitu päeva, kui see umbes kolmveerandi ulatuses vees seisab, varreots allapoole. Vett peab iga päev vahetama. Hoidke kurke jahedas kohas, 8°C juures, näiteks külmutuskapi köögiviljasahtlis. Kurk on tundlik külma suhtes. Kurgid saavad külmutamisel kahjustada, esinevad sissevajunud pehmed laigud ja läbipaistvad viljalihaplekid.
Redised asetage vette, lehed allapoole ja hoida jahedas ja pritsida aeg-ajalt veega.
Leib säilib paremini toatemperatuuril või külmutuskapis, aga mitte sügavkülmas. Toatemperatuuril on kõige parem hoida leiba suletud plastkotis, mis väldib selle kuivamist. Leiba võib hoida ka leivakastis. Hoidke leiba plastkotis koos toore, kooritud kartuliga. Kartul lisab vajatud niiskust, mis väldib leiva kuivamist ning see püsib kauem värskena.
Kõik puuviljad ei sobi omavahel kokku. Õunad, ploomid, virsikud ja pirnid emiteerivad etüleengaasi, mis kiirendab kõikide puuviljade küpsemisprotsessi. Banaanid ja kurgid on eriti vastuvõtlikud etüleeni suhtes. Nii, et hoidke need viljad teineteisest eemal.
Koduaia marju ja köögivilju on hea säilitada sügavkülmas. Külmutamisel lakkab või aeglustub mikroorganismide elutegevus, aeglustub ka ensüümide toime, mistõttu toiduained võivad säilida kuni kaks aastat, kodus kuni aasta.
Toiduainete toiteväärtus säilib seda paremini, mida madalam on temperatuur ja mida kiiremini külmutamine toimub. Kodus kasutatavates külmikutes toimub külmutamine temperatuuril -18°C, tööstuslikul külmutamisel on temperatuur -30 kuni -40°C.