Euroopa elamumajandus: liiga kõrged majanduskulud, karmid laenud ja kallid üürikorterid

Kristel Trell
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Londoni One Hyde Park elamud.
Londoni One Hyde Park elamud. Foto: AFP

Suurem osa Euroopa noori vanuses 18-34 elab jätkuvalt vanematekodus. Põhjus on proosaline: korterit osta on kallis, laenutingimused karmid ja oma kodu majanduskulud liiga kõrged. Üürikorteri peale ei hakka noorte rahakott samuti ning odavaid sotsiaalkortereid napib, selgitas Euroopa eluasemeorganisatsiooni Housing Europe hiljutine uuring, vahendas Eesti Korteriühistute Liit.

Eesti Korteriühistute Liidu juhatuse esimees ning Housing Europe'i juhatuse liige Andres Jaadla selgitas, et riikide eluasemeturud on väga erinevad, nii on ka raske üldistusi teha. «Ent siiski on probleemkohti, mida kohtab kõigis riikides,» nentis ta. «Euroopa pole paraku piisavalt taskukohaseid eluasemeid ning tõusnud on ka kodutute hulk.»

Noored eelistavad taskukohase eluaseme puudumisel pikalt vanematekodus elada: 66% Itaalia noortest, 58% Portugali, 55% Hispaania, 74% Slovakkia noortest elab vanemate juures.

Aina suuremaks probleemiks üle kogu Euroopa on eluaseme kõrged majanduskulud. «Eluasemed on ehitatud ajal, mil energiasäästlikkusest veel ei räägitud. Ent energiasäästlikkus kujutab endast ka kulude kokkuhoidu,» märkis Jaadla.

Probleemiks on ka eluasemefondi vananemine. «Kaasaegsetest süsteemidest on vara rääkida, kui näiteks Rumeenias puudub ühes kodus kolmest isegi veevärk,» rääkis Jaadla. «Paljudes endistes Ida-Euroopa riikides eksisteeriivad tänaseni tohutud 20-30 aastat tagasi ehitatud korrusmajade blokid, mis nõuavad kiiret sekkumist, et mitte muutuda ohtlikuks neis elavate inimestele elule ja tervisele,» selgitas Jaadla.

Uusi hooneid ehitatakse kriisi tõttu aga paljudes maades vähem. «Ehitushinnad on pidevalt kallinenud,» märkis Jaadla.

Tagasi üles