Puidu osakaal elamuehituses on kasvamas, teatasid Eesti Puiduliit ja Eesti Puitmajaklaster.
Puitmaju ehitatakse aina rohkem
Elamute ehituseks väljastati möödunud aastal kokku 1451 ehitusluba, millest 748 on mõeldud puithoonete ning 703 muu kandekonstruktsiooniga hoonete ehituseks.
Puitmajades valmib kokku 140 000 ruutmeetrit elupinda, mis moodustab kogu Eesti elamuehituse mahtudest 28,3% ehk peaaegu kolmandiku. Kui üldine Eesti ehitussektor on selges languses, siis protsentuaalselt on puidu osakaal kõikide hoonetüüpide võrdluses tõusnud.
Eesti Puitmajaliidu juhatuse liige Ritsu AS tegevjuht Elari Kivisoo kinnitab, et koduturg on ka neile tootjana väga oluline: «Möödunud aastal moodustas Eesti turg meie käibest ligi kolmandiku. See on meie jaoks väga positiivne näitaja.»
Ka statistika näitab, et kui 2013. aastal oli puitmajade osakaal Eesti elamuehituses ruutmeetri arvestuses 24 protsenti, siis praegu see tõuseb. «Ligi kolmandik elupindadest on juba puitmajas,» täiendab Kivisoo, kelle sõnul on koduturg nende jaoks aktiivne ka 2015. aasta esimeses pooles. AS Ritsu toodab Eestisse käesoleval aastal tõenäoliselt rohkem maju kui eelmisel aastal.
Eesti puitmajaklastri juht Lauri Kivil toob olulisena välja stabiilsuse kahe või enama korteriga puitelamute ehituses. «Meie jaoks on hea signaal, et selles segmendis ei ole näitajad vähenenud. Hooneid on küll vähe ja mahud väiksed, kuid netopinna arvestuses siiski kasvanud 11000 ruutmeetrilt 16000.» Kivili sõnul näitab see, et kohalik arendaja ja puitmajatootja teevad jätkuvalt head koostööd.
Statistikast selgub ka see, et kõige sagedamini kasutatakse puitmaterjali jätkuvalt ühele leibkonnale mõeldud elumaja ehituses.
Kokku väljastati eelmisel aastal puidust üksikelamutele 705 ehitusluba suletud netopinna arvestusega 124 000 ruutmeetrit. Puidust eramud moodustavad kogu eramuehituse mahtudest seega enam kui poole, täpsemalt 53,8 protsenti. Keskmine puiteramu suurus on 171 ruutmeetrit.