Pindi: hinnalangus kinnisvaraturul on alanud

Kadri Hansalu
, majandusajakirjanik
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: SCANPIX

Juunis langesid korterite hinnad Tallinnas kahe protsendi võrra ning ka teiste suuremate linnade kõrged korterihinnad on hakanud näitama taandumise märke, teatas Pindi kinnisvara.

Tartus langesid hinnad ühe protsendi võrra, Pärnus vastu suve tõusid ühe protsendi võrra, Narvas aga langesid kuue protsendi võrra.

Pindi Kinnisvara partner Peep Sooman kommenteeris, et Tallinna hinnalanguse taga oli palju tegureid, neist üheks oluliseks oli tehingute lõppemine valmis ehitatud kallimates, keskmist hinda tugevalt mõjutavates kortermajades.

«Kui kesklinna kaheksaprotsendilist prantsatust eelnev õigustab, siis Lasnamäe linnaosa kuueprotsendilist langust mitte. Seda enam, et Lasnamäe on terve Tallinna turu lakmuspaberiks olnud aastakümneid. Kõik mured ja rõõmud on alanud sealt - suurimast ja küllaltki ühetaolisest elukeskkonnast, kus elab rohkem inimesi kui Tartu linnas,» sõnas ta.

«Mõned aastad tagasi rõõmustasime koos, kui Lasnamäe hakkas esimese jooksikuna hindu üles upitama. Seega olime masust välja saamas! Nüüdse ülikiire languse taustal liiga palju hõisata ei tasu. Ostjatele on see aga samas superuudiseks - konkurents müüjate vahel tiheneb, sest pakkumisi on ülearu palju praeguse ostjate taseme kohta ja hindu on võimalik väga hoogsalt alla kaubelda,» lisas Sooman.

Tallinna linnaosade korteriomandite hinnamuutused 2015. a juunis:

Kesklinn -8%
Lasnamäe -6%
Mustamäe -5%
Põhja-Tallinn -1%
Haabersti +5%
Kristiine -3%
Pirita +7%
Nõmme +7%

Pindi Indeks langes juunis vaid ühe kuuga viie protsendi võrra, andes 17 Eesti suurema linna tehingute kaalutud keskmiseks hinnaks 1272 eurot. Mais oli antud suurus korrigeeritud andmetel 1343 €/m².

Kui 2015. aasta mais tehti indeksilinnades 1176 korteriomandi tehingut, siis juunis jäi aktiivsus 1113 tehingule. Võrdluseks - 2104. aasta juunis tehti indeksilinnades 917 korteriomandi tehingut.

Võrreldes hinnatipuga aprillis 2007 on indeks languses 12 protsendiga. Võrreldes viimaste aastate madalaima punktiga juulis 2009. aastal (624,2 €/m²) on Pindi Indeks 80  protsendi võrra kõrgemal.

Pindi Kinnisvara koostatud hinnaindeks võtab arvesse kõigis maakonnakeskustes, lisaks Kohtla-Järve ning Narva linnas tehtud korteriomandite ostu-müügitehingute kaalutud keskmise ruutmeetrihinna. Tegemist on väärtusega, mis hõlmab ligi 800 000 elaniku eluaset läbi enam kui kümneaastase ajaloo.

Märksõnad

Tagasi üles