Analüütik: parem hinda alla lasta, kui hoida korterit tühjalt müügis

Kodu.postimees.ee
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Viimastel päevadel on kaaperdatud meilikontolt saadetud kirju, milles palutakse aidata rahahädas tuttavat. Foto on illustratiivne.
Viimastel päevadel on kaaperdatud meilikontolt saadetud kirju, milles palutakse aidata rahahädas tuttavat. Foto on illustratiivne. Foto: Margus Ansu

Korterile hinda määrates tasub lisaks turusituatsioonile tähelepanu pöörata ka pakkumisprotsessi-aegsetele kommunaalkulude summale, soovitab Uus Maa Kinnisvarabüroo analüütik Risto Vähi.

«Kui korteris elatakse sama-aegselt ise või on see üürile antud, pole probleemi, kuid palju müüakse ka elamispindu, kust on juba välja kolitud ning siis on see teema vägagi aktuaalne,» leiab ta. Kuigi spetsialistidelt saab alati nõu, milline on tegelik hinnatase, mängivad  müüja emotsioonid tema hinnangul tugevat rolli. Ja see on ju inimlikult täiesti mõistetav. Siiski tasub spetsialisti hinnangul teha väike arvutus.

«Oletame, et teie täiesti keskmise kolmetoalise korteri turuhind on 85 000 eurot, kuid vaadates portaale, otsustate alghinnaks panna 92 000 eurot. Praegu, rahunenud kinnisvaraturu situatsioonis, on vägagi tõenäoline, et pakkumisprotsess hakkab niisuguse hinna puhul venima,» kirjeldab ta. «Igakuised kommunaalkulud, mis jahedal perioodil sisaldavad isiklikust tarbimisest mittesõltuvat küttehinda on keskmiselt 180-220 eurot kuus. Seda raha maksate tühja korteri eest,» toob Vähi näite.

«Kui panete korteri müüki septembris ning ootate soovitud hinnaga ostjat kevadeni, olete kommunaalkuludele kulutanud ca 1600 eurot. Kevadel otsustate hinda langetada turutasemeni, kuid siis läheb veel aega, sest pakkumisi on palju ning ostjad on valivad. Lõpuks, suvel jõuate notarisse, hind on jõudnud turutasemeni, kuid kommunaalkuludeks olete kokku maksnud juba pea 2000 eurot,» toob ta välja.  «Seega ei saa te korteri eest mitte 85 000, vaid hoopis 83 000 eurot. Kui siia juurde lisada ka pakkumisprotsessi ajal makstud võimalikud laenumaksed, on teie rahaline kaotus veelgi suurem,» kirjeldab ta.

Vähi soovitab kõigil enne müügiga alustamist vaadata turgu realistlikult, teha köögilaua taga hulk arvutusi ja vajadusel küsida nõu.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles