6. Kas mul on olemas omafinantseering?
Kodu ostmine laenuga eeldab enamasti omafinantseeringut, seega võiks aegsasti mõelda ka sellele, kuidas sissemakseks raha koguda. «Laenuvõtja omaosalus ulatub enamasti vähemalt 10%ni ning sellise summa kogumine võtab aega. Väga hea, kui laenutaotlejal on varasemast juba üht-teist säästetud või saavad lähedased omafinantseeringu katmisel aidata. Juhul, kui laenu taotletakse lisatagatisel, võiks tagatis kuuluda laenuvõtjale,» selgitas teabekeskuse juht.
7. Kas mul on säästud ja tagavaraplaan raskemate aegade üleelamiseks?
Enne laenulepingu allakirjutamist peaks Maripuu sõnul kindlasti läbi mõtlema võimalikud mustad stsenaariumid – kuidas tasuda laenumakset siis, kui haiguse või töö kaotamise tõttu sissetulek väheneb või kaob? «Seetõttu tuleks võimalusel iga kuu palgast veidi kõrvale panna, et halvas olukorras oleks maandumine pehmem,» soovitas ta.
8. Kas olen arvestanud laenu kõrval ka muude eluasemekuludega?
Laenumakse on vaid üks osa kinnisvara omamisega seotud kuludest. «Lisaks sellele peab aga peab arvestama korteri või maja ülalpidamiskuludega ehk nö. kommunaalkuludega, mille suurus võib kõikuda seinast seina ning olla talve perioodil kohati suuremgi kui laenu tagasimakse. Seetõttu tuleks enne laenu taotlemist kindlasti tutvuda ostetava kinnisvara varasemate ülalpidamiskuludega nii talve- kui suveperioodil,» soovitas ta.
9. Kas tean, et laenu kaastaotlejale kehtivad samad kohustused kui laenuvõtjale?
Kui elukaaslased plaanivad võtta kodulaenu ühiselt, on jagatud nii vastutus kui kohustus. «Tähelepanu tasub pöörata solidaarsusprintsiibile, mille järgi kohtleb pank mõlemat laenusaajat võrdselt. See tähendab, et panga silmis on mõlemad laenusaajad võrdselt vastutavad laenu tagasimaksmise eest ja seejuures ei ole tähtis, kelle arvelt läheb maha igakuine laenu tagasimakse. Kahe peale võetud laen on võrdselt mõlema laenusaaja oma ja seda peetakse silmas ka uute finantskohustuste andmisel,» selgitas Maripuu.
10. Kas ma olen lepingutingimustest aru saanud?
Pikaajaline finantskohustus on suur otsus ja tihti võib olla keeruline aru saada kõikidest lepinguga kaasnevatest õigustest ja kohustustest, näiteks millistel tingimustel on võimalik müüa laenuga soetatud kinnisvara enne laenulepingu lõpptähtaega või mida tähendab solidaarne vastutus. «Kui üksi ei leia vastuseid kõikidele küsimustele, tuleks julgelt pöörduda panga nõustaja või notari poole, kes kõik lepingu punktid, sealhulgas õigused, kohustused ja vastutuse suudab lahti seletada ja vajadusel annab ka nõu,» soovitas spetsialist.