T, 26.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Vahva kodupeo kaheksa kuldreeglit

Kodu.postimees.ee
Facebook
Comments
Koduse peo puhul tuleb vaadata, et kõik end mugavalt tunneksid.
Koduse peo puhul tuleb vaadata, et kõik end mugavalt tunneksid. Foto: SCANPIX

  Peakorraldaja peab meeles pidama, et see on tema pidu ja pidu organiseerides võib ta lähtuda sellest, mis meeldib talle ja ta perekonnale. Samas on tal aga kohustus külalistele teada anda, näiteks helistada või saata kutse, et mis neid ees ootab ja milliseid tingimusi (reegleid, etiketti) neil täita palutakse.

Alustada tuleks kõige lihtsamast ja endalt küsida: miks ma selle peo korraldan? Kellele ma selle peo korraldan? Keda ma külla kutsun ja kas kutsutud tunnevad end minu poolt kutsutute seltskonnas mugavalt ja sobivad omavahel? Kas kutsume lapsed ka ja millises vanuses? Mis võiks mulle ja minu külalistele meeldida?

      Hea pererahvas mõtleb kindlasti ennekõike sellele, et kõik külalised end suhtlemisel mugavalt tunneks. Pererahva kohustus on panna tähele, et keegi külalistest e tunneks end üksiku või kõrvalejäetuna. Seega enne, kui mõtlete suurepärasele menüüle ja jookidele, mõelge sellele, kuidas külalised mõnusaks seltskonnaks liita ja kui külaliste seas on lapsed mõelge kindlasti, kuidas oma noori külalisi rõõmustada.

1. Planeeri

Planeerimata pidu ei pruugi õnnestuda - sestap tuleks kõik varakult hoolikalt läbi mõelda. Missugune on pakutav menüü, kui palju kutsute külalisi (ideaalne õhtusöögikülaliste arv pidavat olema kuni kaheksa inimest ja seda ennekõike ikka sellepärast, et pererahval jaguks tähelepanu kõigile aga eks igaüks tunnetab oma võimalusi ja võimeid seltskonda hallata  ise ikka kõige paremini.  on kuni 8 inimest), toimumise aeg ja koht, kindlasti tuleks välja saata konkreetsed kutsed ning alati on hea märkida ka seda, et hilinemine pole soovitav: sa ei jõua ju toitu lõputult soojendada ning samuti on hilinemine ebaviisakas teiste külaliste suhtes. Võid haarata peo ettevalmistamisse ka teised pereliikmed, aga nii, et igaüks teab täpselt oma ülesandeid.

Igal juhul on asjalik külalistele teada anda, mida te neilt ootate. Piduliku sündmuse puhul saadetakse tavaliselt kutse, kaasajal ka meili teel. Oluline ei ole mis teel kutse külaliseni jõuab, oluline on, et kutsel oleks kogu vajaminev informatsioon ja et kutse jõuaks kohale piisava ajavaruga. Külalisel on viisakas, et mitte öelda kohustuslik, vastata- kas osaletakse ja juhul, kui pererahvas on palunud täita teatud tingimusi (etiketti- saabumise aeg, riietus jne.) siiski kindlasti neid palveid ka täita.

2. Loo meeleolu

Mõtle läbi ka peo teema, sellest lähtuvalt loo meeleolu: lauakaunistused, muusika. Ära unusta detaile - egas ilmaasjata ei öelda, et saatan varitseb detailides!

3. Näita oma parimat

Kapipõhjas leidub ilusat portselani ja köögis oled õppinud uusi kokkamisnippe? Pole paremat võimalust kui pidulik õhtusöök, (aiapidu) et seda näidata (kasutada)! Laudlina ja riidest salvrätikud olgu kindlasti ka enne laualepanekut triigitud, lauanõud ja söögiriistad -klaasid korralikult puhastatud.

Ka aiapidu pidades püüdke võimalusel mitte minna lihtsamat teed ja kasutada ühekordseid nõusid. Juhul, kui külaliste seas on lapsi, siis võimalusel katke laud neile eraldi ja sellise kõrgusega, kus laps saab ise endale toidu taldrikule tõsta. Lastele serviisi valides veenduge, et kasutatavad nõud oleksid oma suuruselt ja kaalult sobilikud.

Kenasti kaetud lauale ei sobi kindlasti mahlapakid. Leidke võimalus mahla ikka „vanaema morsikannus“ serveerida. Ühekordsed nõud (võiks aga valida viisakama väljanägemisega variandi) sobivad kenasti vähem pidulikule sündmusele ja ka nendega saab laua ilusasti kujundada.

4. Võta aega

Toiduained tuleks muretseda varakult ja ettevalmistused köögis niipalju, kui võimalik varem ära teha, et vältida viimasel minutil kiirustamist köögi ja söögitoa vahel. Sea end enne külaliste tulekut korda ning jäta aega rahunemiseks  enne, kui kõik saabuvad.

Sõpruskonnaga pidu pidades lepitakse vahel ka omavahel kokku, kes mida kaasa võtab. Pererahva rõõmuks jääb siis olla projektijuht ja kõik omavahel kooskõlastada ning teenindusjuht, kes kõik kaasatoodu kenasti lauale asetab.

Kindlasti tuleb arvestada sellega, et mõnelgi meie seast võivad olla toidu osas erivajadused. Tegemist ei ole kapriisiga ja erisoovidega on kena arvestada. Külalise kohustus on oma erisoovidest eelnevalt teatada. Saabudes nõudmisi esitada ei ole kindlasti pererahva suhtes lugupidav. Erimenüü vajadusel saab külaline selle ka ise kaasa võtta. Pererahvas hoolitseb siis selle eest, et mõni uudishimulikuks osutunud külaline oma küsimustega liiga pealetükkivaks ei muutuks.

5. Ära unusta suupisteid

Suupisted peaks olema samuti läbimõeldud kui pearoog ja magustoit. Võid sättida pisikesi suupäraseid ampse suurematele lidudadele, mida lauas istujad omavahel ringi ulatavad. Pea meeles, et hea suupiste ei pea sugugi olema kallis, ent peab olema kaunilt serveeeritud.

6. Mõtle läbi joogikaart

Eestimaalaste pidudel kipub seda va kangemat ikka liiast pruugitama. Joogivaliku võiks läbi mõelda: miks mitte serveerida suupistete kõrvale hoopiski alkovaba booli? Klaasike head veini pearoa kõrvale ning väike pits head konjakit kohvikõrvaseks on piduseks joogiks enam kui küll.

7. Sinu pidu, sinu reeglid

Peokorraldajana määrad sina, kuidas asjad käivad: kas lapsed ja täiskasvanud istuvad ühes lauas või on kõrvaltuppa kaetud näiteks temaatiline lastelaud, kuhu jäävad koduloomad ning kas mobiiltelefon võetakse lauda kaasa või ei. Vahel on vaja leppida kokku ka selles, millistel tingimustel ja kas üldse tehakse pilte ja kas ikka kõik külalised on nõus, et pildid pärast ilmarahvale imetlemiseks üles seatakse. Samuti on hea tubakasõltlasi varakult teavitada, kuidas teie majapidamises suitsetamisega lood on.

8. Hea peoperenaine/peremees on peo juht

Kui pidu on detailideni läbi mõeldud, hoolitse viisakalt, ent märkamatult selle kulgemise eest. Kui keegi kipub vestlusest kõrvale jääma, aita teda kaasa tõmmata. Võid rahulikult peo kulgemisse õhtusöögi käikude vahele erinevaid lühikesi ja põnevaid tegevusi integreerida - olgu see siis jalutuskäik aias või mõni muu seltskondlik tegevus. Pea aga meeles, et ükski pidu ei ole tore, kui ta igavesti kestab: kui lõpetad õigel ajal, jõuavad külalised kenasti koju ning ise jõuad peo tagajärjed kenasti likvideerida. Ärge unustage, et peale teie toreda seltskonna on läheduses kindlasti veel häid naabreid, kelle privaatsust ei tohi ükski tore pidu häirida.

Lõpetuseks ka külalistele- pererahval on südamest hea meel, kui leiate võimaluse peole järgneval päeval helistada või meilida ja tänada toreda peo eest.  

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles