Päevatoimetaja:
Kristina Kostap

Kuidas ehitada maja, kus oleks piisavalt elamispinda, ent mille ehitus ei teeks vaeseks?

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Kodu.postimees.ee
Copy
Maja, kinnisvara.
Maja, kinnisvara. Foto: SCANPIX

Oma maja ehitamine on kulukas ettevõtmine. Milline on optimaalne maja, optimaalne ehituskulude mõttes aga samal ajal mõistliku suurusega elamispinnaga, seda kirjeldatakse Finnlogi blogis.

Ehituskulude mõttes kõige optimaalsem on 1,5 korruseline maja ja allpool täpsemad selgitused, miks nii saab väita.

Maja vundament

Mida suurema pinnaga on maja vundament seda suuremaks kujuneb ka maja üldmaksumus. Vundamendi rajamise kulu on alati iga maja puhul üks suuremaid kuluallikaid ulatuses keskmiselt u. 12-15%-ni maja maksumusest.

Näiteks ühekorruseliste majade puhul peab olema ka suurema pinnaga vundament, mis teeb maja maksumuse kallimaks. Seevastu mitmekorruselise maja puhul ei pea olema vundamendi pinnalaotus väga suur. Näiteks levinud maja suuruse 150 m2 brutopinna puhul võiks maja vundamendialune pind olla mõõtmetega 10 x 7,5 m ehk üks korrus 75 m2 ja teine korrus 75 m2. Samuti on kahekordne maja sageli ka sundkäik, sest krundi lubatud hoonestusalale näiteks ühekordne maja mõõtudega 15 x10 m lihtsalt ära mahtuda.

Maja seinad ja katus

1,5 korruselise maja välisseinad on sisuliselt I korruse seinad + klassikalisel juhul II korruse otsaseinad viilkatuse alla. Seetõttu on II korruse materjali ja ehituskulu ka väiksem. Kui ehitada 2 korruseline maja, kus ka II korruse seinad on täiskõrgusel siis lisanduvad ka nende seintega seotud kulud.

1,5 korruselise maja puhul katavad räästad hästi maja seinu ning kaitsevad seda ilmastikuolude eest.

Peamine miinus 1,5 korruseliste majade puhul on see, maja II korruse katusealune pind ei ole täielikult põrandapinnana kasutatav tänu suurele kaldele, kuid seda osa tavaliselt kasutatakse kappide ja panipaikade tarvis ning seega need pinnad päris kasutamata ei jää. Samuti on vajalik kasutada ka katuseaknaid, et II korrusele jõuaks rohkem loomulikku valgust.

1,5 korruselise maja on optimaalse katuse pinnaga. Tõsi, et majas II korrus oleks praktilisemaks kasutamiseks sobilikum, on katuse kalle suurem, kuid põhiosas on katuse ehituskulu samasugune nagu näiteks täiskorrusega maja katuse puhul.

Tervikuna 1,5 korruseline maja võimaldab kõige otstarbekamalt ära kasutada iga m2 majast kõige mõistlikuma ehitushinna juures. Lisaks on mitmekorruselist maja ka mõnevõrra ökonoomsem pidada, sest maja kütmisel liigub soe õhk ülesse ka II korrusele ning vähendab tervikuna mõnevõrra maja soojavajadust. 1,5 kordne maja on praktiline valik oma kodu rajamiseks.

Sulle võiks huvi pakkuda ka järgmine artikkel:

Artikli foto
Foto: Majaehitaja.ee

Maja ehitus tehases või objektil: kumb on odavam ja valmib kiiremini?

Tagasi üles