Päevatoimetaja:
Kristina Kostap

«Minu kodu» blogi: Looduslikud viimistlusmaterjalid (3)

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Toorsavitellised, käsitöö
Toorsavitellised, käsitöö Foto: Kärt-Britt Kokk

Ma ei pea ennast päris 100% ökoinimeseks, aga tervislik elukeskkond ja loodust säästev elustiil on siiski mõnevõrra oluline mu jaoks - vähemalt olen ma selles osas kõvasti arenenud. Uue maja jaoks olen ma väga põhjalikult uurinud ka erinevaid looduslikke siseviimistlusmaterjale ja kaalunud nende plusse ja miinuseid. Siin on väike kokkuvõte. 

Minu püüdlused ökoloogilise jalajälje vähendamiseks ja parema elukeskkonna nimel on siiani piirdunud teatud toodete välja vahetamisega kodus - nt on mul enamus pesuvahenditest ÖKO-märgistusega ja võimalikult naturaalsete materjalide kasutamisega ehituses. See sai tegelikult alguse siis kui mu esimene laps sündis ja selgus, et ta on pidevalt allergiaga kimpus. Suur muutus tema tervises toimus siis kui kogu kodukeemia välja vahetasin ja riideid täiesti lõhnatu ja tundlikule nahale mõeldud pesuvahendiga pesema hakkasin. Sel hetkel olin veel noor ja roheline ja ei mõistnud, et kõik mis me ümber on ja mida me iga päev sööme, mõjutab tegelikult oluliselt me tervist. Tänu kogemusele raskekujulise allergilise lööbega, olin sunnitud end korralikult harima selles vallas. 

Muutus hakkas pihta vaid pisiasjadest - teatud toiduainete vältimisest ja välja vahetamisest, pesuvahendite välja vahetamisest ja lõpuks jätkus ka kodus olevate materjalide valimisega. Meie eelmises kodus vältisin ma täielikult saepuruplaati ja sellest tehtud mööblit. Kogu mööbel sai muretsetud selline, mis oleks vaid puidust või vineerist - palju tegime muidugi ise. Puidu viimistlusvahenditest eelistasin alati õlitamist lakkimisele ja värvimisele. Sel hetkel ma muidugi ei teadnud ka midagi looduslikest värvidest. Põrandakatet valides valisime samuti puidukihiga laudparketi. Diivani ostsime meelega täisnahast, sest kangast diivanid koguvad tolmu. Pealegi on nahka hea mugav puhastada ja lastega peres eriti praktiline. Samal põhjusel ei olnud meil ka suuri vaipu. 

Nüüd on küll lapsed piisavalt suured ja suures osas allergiatest välja kasvanud, aga kodus kasutatavate materjalide ja mööbli osas olen siiski väga valiv. Mida naturaalsem seda parem. Siiski on ka puhtus ja pestavus minu jaoks olulised, seega isegi kui materjal on niiöelda superöko aga põhimõtteliselt ei kannata üldse lapiga puhastamist, siis valin pigem mõne mitte-nii-öko variandi. Seekord ma tegin suurema taustauuringu erinevatest looduslikest viimistlusmaterjalidest ja tahaksin neid natuke tutvustada. 

Meie uue kodu viimistluses on valikus järgmised looduslikud materjalid (kõige osas pole me veel ära otsustanud, seega jagan lihtsalt võimalikke valikuid ja nende plusse-miinuseid):

Marmor-lubikrohv ja kaseiinvärv pigmendiga

Meelega kirjutan neist asjadest koos. Erinevaid sisekujundusideid otsides jäi mulle mitmes kohas silma hallikirju sein, mis natuke meenutas betooni, natuke krohvi ja natuke mingit effektvärvi. Mul oli suur soov seekord kamin millegi sellisega viimistleda ja nii ma siis otsisin, mis variandid selleks on. 

Inspiratsiooni pilt ise on siin: 

Foto: Homedit.com
Foto: Homedit.com Foto: Foto: http://www.homedit.com/cool-firewood-storage-designs/

Selle tooni otsimisega jõudsin lõpuks niikaugele, et täpselt sellist betooni meenutavat materjali saab imelihtsalt tekitada marmor-lubikrohvi ja kaseiinvärvi koosmõjul. Käisin ka ühe looduslikke viimistlusmaterjale pakkuva poe - Safrani - dekoratiivmaterjalide koolitusel õppimas, kuidas neid krohve ja värve kasutada ja kuhu need sobivad. Tegin koolitusel endale ka paar näidist (pildid allpool). 

Meie plaan oli kamin teha kõige lihtsama ja soodsama variandina - kaminasüdamik + kipskarkass koos kõige muu sinna juurde kuuluvaga. Eelmises kodus tegime kamina täpselt samamoodi (õigemini, selle töö me tellisime ja ise vaid viimistlesime kamina). Seal valisime viimistluseks tavapoes müüdava struktuurvärvi, mille tõmbasime spetsiaalse rulliga kaminakarkassile ja jäi mulje nagu kamin oleks suur kivist ahi. 

Praegune plaan on teha kamin just marmor-lubikrohviga ja katta see siis musta pigmendiga kaseiinlasuuriga. Lubikrohvidel on palju eeliseid - eelkõige allergikutele, aga ka neile, kes lihtsalt eelistavad tervislikumat elukeskkonda. Näiteks on kõik lubikrohvid hallituse teket ennetavad - st tänu hea vee absorbeerimisvõimele, kõrgele pH tasemele ja savimineraalidele ei anna lubimaterjalid hallitusseentele arenguks vajaminevat stabiilset pinda, reguleerivad ruumi õhuniiskust ja ei erita mingeid keemilisi ühendeid (koostis on ju 100% looduslik). Marmor-lubikrohv sisaldab marmorsõelmeid, mis krohvi teraliseks teevad ja sellega annab ka väiksemaid ebatasasusi siluda. Tulemus jääb marmorvalge struktuurne pind. 

Marmor-lubikrohvi peale sobib nii lubivärv kui kaseiinvärv. Kaseiinvärv koos pigmendiga on just see, mis tekitab selle minu soovitud kirju tulemuse. Kuna kaseiinlasuuris olev pigment hajub pinnal ebaühtlaselt, siis tulemus jääbki kirju. 

Marmor-lubikrohvi struktuur lähemalt. Foto: Safran.ee
Marmor-lubikrohvi struktuur lähemalt. Foto: Safran.ee Foto: Allikas: Safran
Marmor-lubikrohvi näidisplaat (ilma värvita ja toonimata)
Marmor-lubikrohvi näidisplaat (ilma värvita ja toonimata) Foto: Kärt-Britt Kokk
Minu tehtud näidis - lubikrohvile lisasin musta pigmendiga kaseiinlasuuri. Heledam osa on ühe kihiga ja tumedam osa kahe kihiga.
Minu tehtud näidis - lubikrohvile lisasin musta pigmendiga kaseiinlasuuri. Heledam osa on ühe kihiga ja tumedam osa kahe kihiga. Foto: Kärt-Britt Kokk

Miinuseks selle krohviga (minu silmis) on see, et aluspõhi peab olema ühtlase niiskusimavusega - kuna olenevalt õhuniiskust võib materjali toon varieeruda. See tähendab, et kui kasutada tavalist kipsplaati, mis vaid osaliselt pahteldatud, siis kipsi paberiosa ja pahteldatud osa on erineva imavusega ja see võib anda tulemuse, kus värv jääb ebaühtlane - st erinevatel aluspindadel jääb toon erinev. Variandiks on kasutada ilma paberita kipsi või teha lauspahteldus tavakipsile. Kui teha vaid kamin lauspahtelduse või spetsiaalse kipsiga, siis pole pind veel nii suur. Esialgu oli plaan enamus seinad ikkagi looduslike viimistlusmaterjalide teha. Praegu ma selles natuke kahtlen. Mõned muidugi teevadki alati kipsile lauspahtelduse - mina ei näe sellel mõtet ja ei tahaks ka uues kodus nii laiaulatuslikku tööd ette võtta. Siiski ma ei loobu mõttest, et mõnes seinas me siiski kasutame just neid looduslikke materjale ja näeme siis aluspinnaga rohkem vaeva. Plussiks aga tooksin välja veel selle, et materjal sobib ka niisketesse ruumidesse - siiski mitte päris otseselt veega kontakti, aga vannitoa seina, kuhu vett väga ei pritsi, sobib suurepäraselt. 

Võrdluseks ka üks katsetus pintsel-rullkrohvi ja sama lasuuriga (pildil paremal):

Lubivärv versus kaseiinlasuur (toonitud). Kaseiinlasuur annab mõnusa kirju tulemuse. Siin näidisel pintsel- ja rullkrohvi peal (ei ole nii teraline kui lubikrohvid). 
Lubivärv versus kaseiinlasuur (toonitud). Kaseiinlasuur annab mõnusa kirju tulemuse. Siin näidisel pintsel- ja rullkrohvi peal (ei ole nii teraline kui lubikrohvid). Foto: Kärt-Britt Kokk

Koolitusel käies jäi mulle seal silma ka mitmeid muid materjale - nt tadelakt. Ainuke looduslik viimistlusmaterjal, mis sobib hästi ka pesuruumide märgadesse osadesse - nt dušinurka. Tadelakt on välimuselt ja käega katsudes väga äge materjal - hästi kergelt läikiv, kergelt ebaühtlane ja mõnusalt siidine käe all. Selle seina kandmine pidi olema natuke rohkem aega ja oskusi nõudev töö - tadelakt kantakse kahe kihina 2mm paksuselt pinnale ja poleeritakse käsitsi läikima kasutades kivi, aga tulemus on seda kindlasti väärt. Täieliku veekindluse saavutamiseks kantakse selle peale veel oliivõliseebi kiht ja siis poleeritakse uuesti. Üks näide tadelaktist: 

Tadelakt kamina viimistlusena     Foto: Safran.ee 
Tadelakt kamina viimistlusena     Foto: Safran.ee Foto: Safran.ee

Looduslikud, käsitsi-valmistatud tellised

Nagu ma juba eelmistes postitustes maininud olen, siis mul on plaan esimese korruse eluruumides läbiva viimistlusvahendina kasutada punase-valgekirjut tellist. Ideaalis oleksin tahtnud antiiktellist, aga see on selline defitsiit ja minule vajalikku kogust sobivaks ajaks saada, on üsna võimatu ülesanne. Olen vaadanud nii tellise imitatsioone, mis on liimitavad kiviliistakud kui ka päris telliseid, aga kõik on kuidagi liiga korrapärased ja kunstlikud. Tahaks midagi ehedamat ja vanamoelist, lausa robustset. Ideaalse lahendusena tundusid käsitsivalmistatud põletamata toorsavitellised, mida Safran pakub. Näidis: 

Savitellised mosaiigina, mitte korrapäraselt laotud kivina. Värv pole küll päris see, mida ma soovin, aga õnneks saab ka teisi värvivalikuid. 
Savitellised mosaiigina, mitte korrapäraselt laotud kivina. Värv pole küll päris see, mida ma soovin, aga õnneks saab ka teisi värvivalikuid. Foto: Kärt-Britt Kokk

Ilmselt kirjutan ma millalgi tellistest lähemalt, sest praegu on mulle endalegi mõned asjad selgusetud ja kuna me oleme juba kaks korda elutoa ja köögi viimistluslahendust muutnud, siis ma veel neist täpsemalt ei kirjutaks. 

Peale Safrani korraldab sarnaseid koolitusi ka SRIK - Säästva Renoveerimise Infokeskus. Keda looduslikud materjalid huvitavad, siis panen siia lingid, kust veel lisaks lugeda saab nende kohta - näiteks täpsemaid kasutustingimusi ja võimalusi: 

Safrani koduleht

Säästva renoveerimise infokeskus

Loodusehitus 

Savimees

Saviukumaja

Hea meelega täiendaksin seda nimekirja - juhul kui keegi teab veel mõnda looduslike materjalidega tegelevat poodi/ettevõtet, siis võib mulle kommentaarides või e-mailiga vihjeid saata. 

Ja lõpetuseks purustan ühe müüdi, mida nii mina kui paljud mu tutvusringkonnas looduslikest värvidest arvasid - nimelt seda, et neid on saada vaid "ilmetutes" naturaalsetes toonides ja kui tahaks kärtspunast või tumeroosat, siis seda ei saa. Täitsa vale arvamus! Isegi sädelevat värvi saab. Ja üks näide värvivalikust Safrani poes: 

Kaseiinvärvi täistoonid. Foto:
Kaseiinvärvi täistoonid. Foto: Foto: Safran.ee

Loe ka teisi minu blogipostitusi SIIT ja jälgi blogi Facebook-is SIIT

Tagasi üles