Ühe suurima kodumaise juustu- ja võitootja Epiima tootevalik täienes rammusa riivjuustu näol, mida Põhjaka mõisa kokk Märt Metsallik soovitab lisada kooresesse kõrvitsarisotosse.
Koorene kõrvitsarisoto rammusa riivjuustuga
Rammus riivjuust sobib Põhjaka Mõisa koka Märt Metsalliku sõnul eriti hästi just neisse roogadesse, millele on omane koorene ja pisut vedelam konsistents – näiteks pasta või risoto. «Kõrge valgu- ja rasvasisaldusega juust seob sulades toidu ühtseks tervikuks ning lisab ka toiteväärtust,» selgitas Metsallik ning lisas, et risoto valmistamisel peaks kindlasti jälgima, et riis ei keeks liiga pehmeks ning juust tuleks lisada alles lõpus.
Koorene kõrvitsarisoto
Valmistamiseaeg: 30-40 minutit
Jätkub: 4-5 inimesele
Tarvis läheb:
- 120 g kõrvitsakuubikuid
- 150 g kõrvitsapüreed
- 250 g risotoriisi
- 100-150 g rammusat riivjuustu
- 1 suurem sibul
- 4 küüslauguküünt
- 50 g võid
- 1 spl valge veini äädikat
- 150 ml valget veini
- 50 ml vahukoort
- Näpuotsaga suhkrut, soola ja pipart
Kuidas teha:
1) Lõika kõrvits kuubikuteks, pane veega hauduma ja keeda pehmeks. Seejärel lase kõrvits saumikseriga püreeks ning pane ootama – see püree annab risotole hiljem ilusa värvi ja kreemja maitsetekstuuri.
2) Lõika ülejäänud kõrvits ja sibul väikesteks kuubikuteks ning haki küüslauk.
3) Pane kuubikud võimalikult laia põhjaga potti, lisa riis ning sega läbi.
4) Vala peale valge vein ja kõrvitsapüree. Sega pidevalt, et riis poti põhja külge kinni ei jääks. Kui vedelikku jääb väheks, lisa iga veidi aja tagant vett – nii jääb konsistents kreemjas ja vedel.
5) 15 minuti möödudes lisa vahukoor, ülejäänud kõrvitsakuubikud, valge veini äädikas ja hakitud küüslauk.
6) Seejärel puista risotole riivjuust ning sega läbi. Maitsesta soola, pipra ja veidikese suhkruga. Segu peaks jääma kreemjas ja voolav ning riis ei tohiks jääda hunnikusse, kui see taldrikule tõsta.
7) Serveeri röstitud kõrvitsaseemnete ja rohelise sibulaga