K, 27.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kivimaja ehitus: palju maksab ja kui kaua aega võtab?

Kodu.postimees.ee
Facebook
Comments 3
Kivimaja.
Kivimaja. Foto: SCANPIX

Kivimaja on peetud alati väärikaks ja ihaldatud valikuks oma kodu rajamisel. Kivimaja massiivsus ja tugevus annab just kui täiendava turvatunde, ent selle ehitamine on puitmajast kulukam, kirjutab Majaehitaja.ee blogipidaja Eno Pappel.

Vundament

Raske kivikonstruktsiooniga maja vajab suurema kandevõimega vundamenti, mis tähendab teisiti öeldes massiivsemat ja suuremate mõõtmetega ning paremini armeeritud vundamenditaldmikku või näiteks plaatvundamenti,» selgitab Pappel.  «Lisaks on kivimaja puhul vajalik üldjuhul suuremate mõõtmetega vundament, kuna kivimaja välisseina konstruktsioon tänapäevase energiasäästliku maja puhul kipub olema u. 40 cm või paksemgi, mis vajab toetuspinda ning samal ajal vähendab ka maja kasulikku pinda.»

Ehitusaeg

Kivikonstruktsioonide ehitustööd võtavad tema sõnul tehnoloogilistel põhjustel rohkem aega ja on töömahukamad. «Keskmise kivimaja karbi ehitus võtab aega minimaalselt 2 – 3 kuud. Kivimaja puhul nõuab ka majasiseste kommunikatsioonide ja kaablite/juhtmete vedamine seintesse suuremat vagude freesimist ja aukude puurimist ning seejärel vajavad pinnad uuesti tasandamist. Kokkuvõttes tähendab pikem ehitusaeg suuremaid ehituskulusid ja kõrvalkulusid ning ka suuremat ilmastikutingimustest sõltumist.»

Konstruktsioonide valik

«Kui vaadata lähemalt võimalusi, kuidas kivikonstruktsioonis maju tänasel päeval ehitatakse, siis kõige levinumad lahendused on erinevad plokitooted, erinevate kiviplokkide tootjad pakuvad, kas osalisi või pea terviklahendusi, mis võimaldavad pea kogu maja ühest põhimaterjalist ehitada,» kirjeldab Pappel oma blogis. Teine võimalus on tema sõnul erinevad komposiitplokid või soojustusplokid, mis armeeritakse ning betoneeritakse teatud plokiridade järel. Sellised lahendused võimaldavad veidi suuremat ehituskiirust, kuid need lahendused veel eramuehituses väga levinud ei ole.

«Kolmas võimalus on valmis nn. sandwich-välisseina paneelid, mis tehases vastavalt kliendi tellimusele valmis tehakse ning objektil kokku monteeritakse, mis võimaldab ehitamise kiirust parandada,» selgitab Pappel.

Kivimaja väärtus

«Kui otsida põhjendust, miks näiteks puitkarkassmajast u. 15% kallima kivimaja kasuks otsustada siis üheks põhjuseks võib olla see, et järelturul hoiab kivimaja paremini ajas oma hinda. Juhul, kui näiteks aastakümne pärast peaks olema vajadus maja müüa, saab selle eest paremat hinda küsida, kuid see sõltub ka kinnisvaraturu üldisest olukorrast,» nendib ta majaehitaja.ee blogis.

Facebook
Comments 3

Märksõnad

Tagasi üles