Millised on eramaja ehituse tellijate levinud hirmud?
1. Maja läheb planeeritust rohkem maksma ja ehitustööd venivad.
«Need on enamasti ühed suuremad hirmud, mis igat majaehitajat muretsema panevad. On mõned asjad, mille tõttu võib majaehitus kallimaks minna,» ütleb Pappel.
Projekt – minimaalses mahus projekt suurendab riske
«Paljud tellijad hoiavad projekteerimise arvelt kokku ja seda lootuses, et jääb rohkem raha praktilise ehituse peale. See toob kaasa aga probleemi hinnaküsimisel, nimelt eelprojektides (mis on minimaalseim nõue ehitusloa taotlemiseks) ei sisaldu sellises mahus infot, et ehitusfirmad hinnapakkumistes kõiki vajalikke töid oskaksid pakkuda. Seetõttu võivad hinnapakkumised üksteisest erineda ja kui tellija ei tee selgeks, miks mingi hind on soodsam, ja asub ehitama, siis on paratamatu, et tekivad lisatööd ja kogu ehitusprojekt läheb kallimaks,» selgitab ta. Lisaks peitub siin tema sõnul risk ehitustööde kvaliteedile, kuna kui projektis keerulisemate sõlmede osas ei ole läbimõeldud lahendusi toodud, tähendab see riske ja võimalike probleemidega tuleb õige pea tellijal tegelema hakata – kokkuvõttes tekivad lisakulud. Pappeli sõnul oleks lahendus põhiprojekti ja vajaduse korral ka keerumate sõlmede osas tööjooniste tellimine. «Kui kasutada maja puhul standardseid ja läbiproovitud sõlmi või lahendusi, mille kvaliteetne ehitamine on enamikule ehitajatele jõukohane, ka see vähendab riske,» annab ta nõu.
Tähtaeg – maja valmissaamine venib erinevate muudatuste tõttu
«Tähtaeg fikseeritakse ehituslepingus esmase info põhjal. Võib julgelt öelda, et pea iga objekti puhul tehakse väiksemaid või suuremaid viimase hetke muudatusi. Probleem on aga selles, et suur osa ehitusaegseid muudatusi nõuavad siis ehitajalt täiendavat pingutust ajaplaanis püsimiseks (millega tekivad lisakulud) või lükkavad muudatused mõnevõrra maja lõpptähtaega edasi,» selgitas Pappel. «Mõnikord tundub see tellijale arusaamatu, et mõni väike muudatus võib ajaplaani mitu nädalat edasi lükata. Ehitajad sageli ei fikseeri õigel ajal muudatusi ega nendega kaasnevat tähtaja nihkumist ning seetõttu tabab nii mõndagi tellijat üllatus just objekti lõpufaasis, kui plaanitud tähtajaks maja valmis ei saa.» Pappeli sõnul tuleb iga muudatuse puhul hinnata selle mõju tähtaegadele ja võib-olla mõnel juhul muudatusest loobuda, et säilitada plaanitud ajaplaan ja eelarve. «Iga muudatus tuleks fikseerida ja vajaduse korral pikendada ka tähtaegu,» ütleb ta.