E, 11.12.2023

Eesti kõige põnevamad interjöörid vormiti raamatuks

Kristel Trell
, Kodu.postimees.ee vanemtoimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Karin Pauluse käe all vormus raamatuks «Sajand sisearhitektuuri» ulatuslik sissevaade Eesti interjööri-ilma.
Karin Pauluse käe all vormus raamatuks «Sajand sisearhitektuuri» ulatuslik sissevaade Eesti interjööri-ilma. Foto: Promopilt

Tuntud autor Karin Paulus pakub raamatuga «Sajand sisearhitektuuri» põhjalikku sissevaadet Eesti interjööri-ilma. Teosega visandatakse ülevaade enam kui saja aasta vältel sündinud sisearhitektuurist ehk siis perioodist, kui professionaalide seas hakkasid järjest enam domineerima Eesti spetsialistid.

Võrreldes ajas püsiva arhitektuuriga on sisekujundus olnud õrn ja kaduv. Interjööre on üpris hõlbus muuta, ruume saab teha enesele veelgi sobilikumaks, mööblit võib ümber tõsta või ringi vahetada, lähenemist muutes annab olla veelgi moekam ja päevakohasem. Meisterlikud sisekujundused tasuvad säilitamist, ent ometi võiks ideaalis olla seda tahet inimestel endal, sest on raske sundida kedagi toimetama vastumeelses keskkonnas. Kas hea disain on seega ühtaegu paeluvalt nüüdisaegne ja vastupidavalt ajatu? Selle raamatuga tahetaksegi väärtustada sisearhitektuuri, õpetada nii vana kui ka uut interjöörikujundust nägema ja hindama, samuti mõtisklema, milline on õieti sisearhitekti roll.

Kogumiku esimene peatükk keskendub sisearhitektuurimaastiku kirjeldamisele. Valdava osa raamatust moodustavad enam kui sajandi vältel valminud interjööride näited. Kokku on koondatud kohalike autorite põnevad interjöörid ehk siis nende majade sisemused, millel on selge kontseptsioon, mis on õnnestunult sisustatud ning mille omapära on võimalik olnud ka pildiliselt esitada. Assortiisse on mahtunud teater Endla ja riigikogu hoone, kohvikuid-restorane, pühamuid ja büroolahendusi, koole, haigla, kaubandus- ja kultuurikeskusi, muuseume, sportimispaiku, näitusekujundusi ja klubisid. On tahetud teha võimalikult mitmekesine valik, näidata eri stiile ning lähenemisi.

«Tänapäeval veedame oma kliimas väga palju aega siseruumides. Seda enam väärib meid ümbritsev  tähelepanu! Tahtsin näidata nii suurepärase harmoonilise keskkonnana toimimist kui röögatult eripäraseid sisemusi, aga ka ülimalt delikaatset lähenemisviisi olemasolevale ehitisele. Laialt tuntud teoste kõrval on püütud väärtustada ka väiksemaid ja nüüdseks juba hävinud või olulisel määral muudetud objekte,» leiab Paulus. «Raamat kutsub üles sisearhitektuurseid õnnestumisi märkama ning võimaluse korral väärtuslikke kujundusi ka pikemalt säilitama.»

Raamatu autor Karin Paulus (sündinud 1975) on tunnustatud sisearhitektuurist, disainist ja ehituskunstist kirjutaja, kes õpetab nende valdkondade ajalugu nii Eesti Kunstiakadeemias, Tartu Kõrgemas Kunstikoolis kui ka Tallinna Tehnikaülikoolis ning on kureerinud mitmeid näitusi. Raamatu hõrgu kujunduse autoriks on Maarja Roosi Disainijaamast. Teos sisaldab hulgaliselt uusi pilte, aga ka haruldasi ajaloolisi fotosid ning jooniseid erakogudest ja muuseumitest.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles