Eramu-usku Eesti: majad lähevad kaubaks kui soojad saiad (1)

Kristel Trell
, Kodu.postimees.ee vanemtoimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Maja Mähel.
Maja Mähel. Foto: KV.EE

Eesti suurima kinnisvaraportaali KV.EE andmetel pakutakse maju müügiks 6 protsenti vähem kui mullu, seejuures on aga sama palju ehk 6 protsendi võrra kerkinud müügipakkumiste keskmine hind, mis ulatus 1020 euroni ruutmeetri kohta.

«Müügipakkumise vähenemise taga on aktiivsemaks muutunud majade ostu-müügiturg. Seda omakorda ergutavad kõrgele kerkinud korterite hinnad, mis annavad võimaluse kallinenud korterist lihtsamalt ümber kolida majja, mille hinnad alles on hakanud vaikselt kasvama,» selgitas kinnisvaraturul toimuvat KV.EE tegevjuht Tarvo Teslon.

Majade turu suurimas piirkonnas Harju maakonnas on müügipakkumisi vähemaks jäänud 5 protsenti ja hinnad on kerkinud 8 protsenti. Harjumaal pakuti portaalis KV.EE maikuus müügiks keskmiselt 2100 maja keskmise hinnaga 1241 eur/m2.

Foto: KV.EE

Tallinna kalleim müügis olev maja asub vanalinnas: Rüütli tänaval asuva kahekorruselise,  1320 m² kivimaja eest küsitakse 3,8 miljonit eurot, kinnistu on osaliselt äri- ja osaliselt elamumaa.

Foto: KV.EE

Kui jätta kõrvale enampakkumised ja miniehitised mõne kinnistu juures, siis odavaimad majad leiab endistest suvilapiirkondadest: Mähel Arnika teel müüakse 45 m² väikest maja 600m2 krundil, kus alustatud renoveerimistöödega, hinnaks 89 000 eurot. Majas on osaliselt avatud kaks tuba, kaheosaline esik, köök, wc. Kütteks soemüüriga puupliit ja kamin.

Krundid hinnas

Eramu ehitamine on samuti paljude jaoks korteriostu alternatiiv ning hea asukohaga krunt leiab kiirelt ostja: Pindi Kinnisvara maade ja majade grupi juhi Olav Leoki sõnul lähevad hästi kaubaks Tallinna-lähedased elamumaad hinnaga kuni 30 000 eurot.

«Korterite hinnad on kõrged, samas elamumaade hinnatase on jäänud mõistlikuks, see soodustab oma maja ehitamist,» rääkis Leok. Tema sõnul on suurim huvi Tallinna linnast kuni 15 kilomeetri kaugusel asuvate, trassidega varustatud hoonestamata elamumaade vastu, mille hind ei küündi üle 30 000 euro. «Sellise hinna pealt jääb kogukulu koos ehitustöödega 150 000 euro kanti, mis on paljudele sobivaks alternatiiviks kallitele linnakorteritele,» rääkis ta.

Leoki sõnul on kokku Harjumaal alla 30 000-euroseid kinnistuid umbes 200, samas linnapiirist 10-15-minutilise autosõidu kaugusel on pakkumisi väga vähe.

Maa-ameti kinnisvaraturu mullusest ülevaatest selgub, et üle-eestiliselt on elamumaa hinnad kinnisvaraturu tipuga võrreldes langenud ligi kolm korda, kuid piirkonniti on muutused väga erinevad. Hindu mõjutavad mereranna lähedus, kaugus suurematest linnadest ja krundi pindala. Näiteks kõige suurem mõjutsoon on Tallinna ümbruses, kus see linnulennult ulatub ligikaudu 30 kilomeetrini. Tartu ja Pärnu mõjutsooni ulatus on linnulennult ligikaudu 10 kilomeetrit.

Ostjate kasvavat huvi elamukruntide vastu on kinnitanud ka Uus Maa Kinnisvarabüroo maakler Priit Lilleväli. Krunte soovitakse tema sõnul osta nii asulatesse ja linnadesse kui ka nende lähiümbrusse. «Loomulikult ka maapiirkondadesse, kus on hinnas loodus, näiteks männimets ja mere lähedus. Hästi müüvad hea infrastruktuuriga krundid, samuti  need, millel on tehtud detailplaneering ja liitumised kommunikatsioonidega. See tagab, et järgmise tegevusena saab juba maja planeerima hakata.»

Eelistatud kruntide üldpinnad on asulas 800-1500 m2 ja asulast väljas 1500-3000 m2. «Palju mõjutab valikut hind, sest pankade jaoks on tühjad krundid vähelikviidsed ja ostja peaks laenu võttes arvestama lisatagatisega. Seega püütakse tühi krunt osta oma rahaga,» nentis Lilleväli.

Kommentaarid (1)
Copy
Tagasi üles