Peremees lõi siis labida maasse ning kaevas kõnealuse koha osaliselt lahti: selgus, et ammumöödunud aegadel oli keegi kaevanud ilmselt suitsuahju tarvis üsnagi sügava maa-aluse šahti, kuhu paigutatud plekk-kast ja torud olid osaliselt läbi roostetanud, mädanenud ja katki, augus leidus ehitusprahti ja teravaid kive.
«Ei taha mõeldagi, mis oleks juhtunud, kui aias olijad, olgu siis aiatöid tegevad täiskasvanud või mänguhoos lapsed oleks sinna auku teravate kivide või roostetanud torude otsa kukkunud,» rääkis perenaine. Aia kordategemiseks kulunud summa oli suur, kuid vähemalt on nüüd kindlus olemas, et koduaias toimetamine on ohutu. «Muidugi oleks võinud eelmine omanik sellisest konstruktsioonist teada anda, kuid võimalik, et see oli tehtud 30-40 aastat tagasi, kui krundil asus hoopis teine maja. Me ise ei tulnud ka selle pealegi, et maapõue uurida,» vahendas naine.
«Kui kinnistu kohta pole teada, kus täpselt asuvad maa-alused ehitised või kommunikatsioonid, siis tuleks kinnisvaraomanikul esmalt kaardistada kogu olemasolev dokumentatsioon, ühtlasi määratledes kinnistu ja sinna juurde kuuluva tehniline seisukord. Kui vastav dokumentatsioon puudub, siis tuleb see kinnisvara tehnilise hindamise raportis ka kirja panna ning sellest tulenevalt planeerida võimalikud edasised tegevused,» soovitab ESTEA konsultant Veiko Välja.
Kui on vaja näha nii-öelda maa all toimuvat, ilma kogu maapinda üles kaevamata, siis soovitab Välja kasutada georadarit. « Kui esmase tehnilise hindamise järgselt on kahtlus, et kinnistul võib olla selle kasutajatele ohtlikke ja silmaga nähtamatuid lõkse, siis võiks seda probleemi käsitleda kinnistu varjatud puudusena ja sellisel juhul vajaks edasine juba täiendavaid uuringuid, antud juhul siis näiteks georadariga,» soovitab ta. «Seega tasuks alati kinnisvara ostmisel nõuetekohaselt fikseerida selle antud hetke tehniline seisukord, kui kinnistu vahetas näiteks omanikku ja endine omanik ei hallanud oma vara vajaliku hoolsusega. Sealt edasi, kes mille eest vastutab, juhul kui midagi tulevikus juhtuma peaks, on küsimus juba juristidele,» selgitab ta.