Karkassi ehitamine on lõppenud ja saan teha kokkuvõtva postituse töödest ja neile kulunud summadest. Rõõmsaks teeb see, et me oleme kenasti graafikus ja ei ole oma esialgset kalkulatsiooni ületanud.
«Minu kodu» blogi: Maja puitkarkassi ehitus ja hind (8)
Teise korruse karkass võttis oluliselt rohkem aega kui esimene korrus, sest viilu tipp oli maapinnast umbes üheksa meetrit ja kohati oli seal kõõlumist turvarihmadega viilu harja peal.
Kahjuks ei suutnud ma tähele panna, mis kuupäeval täpselt teise korruse karkass valmis sai, aga võib öelda, et umbes kaks kuud läks karkassi püstitamiseks. Sellest poolteist oli töö kõrvalt õhtutel ja nädalavahetustel. Parim nipp, mida kiire karkassi püstitamise jaoks soovitan, on osta kuiv höövelpuit karkassi jaoks. See on tiba kallim kui hööveldamata, aga vähem pinde, siledam ja mugavam kokku klopsida. Kogu karkassi peale oli ehk kolm-neli lauda, mis olid nii banaaniks kuivanud, et tõstsime need kõrvale. Samas sai neid väiksemates kohtades osaliselt kasutada. Pealegi jäävad meil esimesel korrusel kandetalad nähtavale ja laelauad lähevad nende vahele ja seega oli mõistlik valida viisaka välimusega talad.
Puitkarkassi hinnauuringuid tegin põhiliselt mina ja uurisime hinda viielt erinevalt firmalt – üks neist oli Keila puidupood, lisaks kolm suuremat ettevõtet, nagu ESPAK, Puumarket, Puidukeskus ja lisaks üks meie ligidal asuv ettevõte – Nõmme puidupood. Hindu võrreldes leidsime, et Keilas asuv Puidupood (Realty Group OÜ) pakub konkurentsitult kõige paremat hinda ja mis veelgi olulisem – kõige paremat valikut, kiiret teenindust ja transport kraanaga krundile oli uskumatult odav. Mees on sinna nii palju helistanud juba, et teda teretatakse nüüd nimepidi… Nõmme puidupoest ostsime vaid kaks 200x200 mm kandetala, mis jäävad köögi ja söögitoa vahele nähtavale, sest sealt sai samal päeval talad kätte ja meil oli kiirelt vaja, sest vahelae ehitus oleks muidu sel päeval seisma jäänud. Enamik kinnitusvahendeid sai ostetud K-Rautast, kus meil on kaardiga 7 protsenti soodustust kogu kaubalt. Paaril korral sai neid ostetud ka Ehituse ABCst ja Bauhofist, aga mõlemas olid need kallimad ja seega sai suurem osa toodud siiski K-Rautast.
Nagu ma juba maininud olen, siis meil on enamik tööriistu olemas juba varasemast – saed, trellid, redelid, nurgikud, loodid ja muu selline. Siiski vahel avastame, et midagi on juurde ka vaja. Töövahenditest sai juurde ostetud üks redel, lööktrell, kiivrid, maskid, kindad, talid, turvarihmad katusel töötamiseks ning lisaks erinevaid puidupuure, trelliotsikuid. Viimaseid ikka kulus. Mingi hetk tegime arvutuse, et mees lasi päevas üle 600 kruvi trelliga kinni – kruvid olid 10–14 cm vahemikus pikkusega.
Kokkuvõttes olid kogu maja karkassi ehitamise kulud sellised:
Puidumaterjal (enamik Keila puidupoest): 7300 eurot
Kinnitusvahendid (enamik K-Rautast): 1289 eurot
Tööriistad ja kaitsevahendid: 268 eurot
Talad ja nende taldmiku valamiseks betoon ja kinnitusvahendid: 263 eurot
KOKKU: 9120 eurot
Summad on ümardatud täisnumbriteks ja sisaldab vaid loetletud materjale. Vundamendi ja karkassi hind siiani kokku 15 424 eurot.
Praegu käib paralleelselt kolm tööd korraga: mina tegelen vana majaosa pööningu korrastamisega – täpsemalt saepuru kilekottidesse toppimisega, mis on hull töö – ilma maskita ei saa seal väga midagi teha. Mul on ka abiline – mu vanaema, kes ei suuda paigal püsida ja kibeles appi ehitama. Kuna ehitusel pole meil kahel miskit teha praeguses etapis, siis varusin kilekotte ja maske ja täidame jutuvada saatel kilekotte saepuruga. Mees ja isa tegelevad kas katuse eeltööde või põranda soojustamisega – seda olenevalt ilmast, aga sellest juba järgmistes postitustes.