«Kodu puhul on üks äärmiselt oluline asi, mis määrab kõike - kas mahume sinna oma asjadega ära, kas meil on seal hea olla ja elada - see planeering. Oluline on osta korter ehituse sellises faasis, kus selle planeeringusse on võimalik sekkuda ja kaasa rääkida,» toonitab sisearhitekt Aet Piel.
Kindlasti soovitab ta aga planeerimisel võtta appi spetsialisti. «Kui väheste kogemuste ja teadmistega inimene teeb ehitajale ettekirjutusi, võib ümbertegemine minna pärast väga keeruliseks ja kalliks,» hoiatab ta. «Korter tuleks kujundada funktsionaalseks just vastavalt oma vajadustele - näiteks millised peaks olema panipaigad, ruumi loogilisus, paigutus, kulgemine ja käiguteed. Minu jaoks on samuti oluline atraktiivsus - ka väike korter võib olla vägagi atraktiivne,» räägib ta.
Tundub, et enamik uue korteri ostjaid on seda soovitust unelmate kodu saamiseks kuulda võtnud - Liven Kinnisvara partner ja investorsuhete juht Andres Aavik rääkis konverentsil «Kuhu liigub Eesti kinnisvaraturg?», et kinnisvaraarenduses on järjest suurem rõhk eelmüügil. Tema sõnul nõuavad pangad olenevalt eluhoone projektist kuni 50 protsendi korterite eelmüüki.
«Tänapäeval on kinnisvara uusarenduste puhul eelmüük ja sellega kaasnevad notariaalsed müügilepingud saamas igapäevaseks,» kinnitab ka LVM Kinnisvara juht Ingmar Saksing, kelle sõnul on põhjuseks just ostjate soov oma kodu kujundamisel kaasa rääkida.
«Kui varasemalt ehitati maja valmis ja oodati kliente seda vaatama-ostma, siis täna tutvustatakse hoonet näidiskorterina ja/või virtuaalsete lahenduste abil, sõlmitakse korterite müügilepingud ning kui on selge, et ostjaid on piisavalt, ehitatakse maja valmis,» selgitab Saksing. «Varasemalt olid kinnisvara ostjad vähem valivad – oluline oli hind ja kiirus, millega vara osta saadi,» nendib ta.