Turvalisus kortermajas: ole vargast targem

Kodu.postimees.ee
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Varas
Varas Foto: Alar Truu/Õhtuleht

Korterivargusi saab ära hoida oma vara hoides - kuidas seda teha, õpetab piirkonnapolitseinik Raido Pruuli Eesti Korteriühistute Liidu ajakirjas Elamu.

1. Lukustage alati enda järel trepikoda ja kelder

Varguste puhul kehtib põhimõte: „Mis ripakil, see viiakse ära“. Lukustage trepikodade uksed, seal seisvad lapsevankrid ja jalgrattad, sest vargad otsivad enamasti lihtsaid võimalusi ja panustavad palju heale õnnele. Kevade saabudes sagenevad just rattavargused, eriti kuineed on lukustamata.

2. Hoidke asju keldis, mitte trepikojas

Trepikoja asemel on asju turvalisem hoida lukustatud ja korralike ustega keldris, mis on varustatud ka lisa- või koodlukuga. Seda just tihti vahetuvate elanikega majades, kus keldrisse pääsemise võimalus laieneb ka neile, kes sinna enam pääsema ei peaks.

3. Ärge avage ust tundmatule külalisele

Fonolukuga majades leppige omavahel kokku, et võõrad ilma põhjuseta majja sisse ei saaks. Võõrastele, kelle edasises tegevuses te täielikult kindel pole, ei tasu ust avada, sest töömehed või majaelanike tuttavad võtavad üldjuhul ühendust ühistu esimehe või konkreetse korteriga, kuhu nad on kutsutud.

4. Kodust lahkudes hoidke uksed-aknad kinni

Kodust lahkudes sulgege korralikult kõik aknad ja uksed, eriti esimestel korrustel. Kasutage kõiki lukke, riive või haake ning tõmmake ette kardinad. Lisakindluse annavad aegreleega valgusallikad, mis jätavad mulje, et keegi on endiselt kodus. Tööl käivatel vanematel soovitame selgitada ka oma lastele, et õue mängima minnes tuleb neil lukustada nii korteri- kui ka majauks.

5. Andke naabrile teada, kui lähete reisile

Pikemaks perioodiks kodust lahkudes andke sellest teada usaldusväärsele naabrile, kes teie korteril, ukseesisel ja rõdul silma peal hoiab. Ühtlasi paluge aeg-ajalt tühjendada oma postkast, mis võib vargale olla märgiks, et pererahvast pole kodus.

Alahinnata ei tohiks pensionipõlve nautivate eakate naabrite tähelepanelikkust, kes on päevasel ajal enamasti kodus ning näevad maja ümber toimuvaid tegemisi-liikumisi. Looge nende inimestega head suhted ja julgustage neid oma tähelepanekuid jagama.

6. Pange tähele, mis toimub teie naabruses

Pöörake tähelepanu hoovides ja trepikojas liikuvatele võõrastele. Vargad otsivad tihti võimalikku vargusobjekti autoga aeglaselt majade vahel ringi sõites ja kohalikke elanikke kõnetades. Tundke huvi, mida võõrad otsivad ja kelle juurde lähevad. Märgates võõrast kahtlast autot kirjutage üles autonumber, mark, värvus ja eritundemärgid ning andke sellest viivitamatult teada ka politseile.

Võõraste isikute puhul jätke meelde nende tundemärgid ja andke ka neile märku, et neid on märgatud – see enamasti peatab kurjade kavatsustega inimeste tegevuse.  Mõelge alati ka enda turvalisusele, sest teolt tabatud kurjategijad võivad olla ohtlikud ja teavitage koheseltpolitseid.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles