Eelista lisasuhkruta mahla
Väikelastele võiks anda juua vahetult pressitud värsket mahla, mida tuleks veega pooleks lahjendada. Päevas piisab ühest klaasist mahlast, väiksematel lastel poolest klaasist. Poest võiks osta ainult 100protsendilist mahla ja ise kodus seda lahjendada.
Müügil on ka mahlajoogid ja nektarid. Mahlajookides ei ole mahlasisaldus määratletud. Tavaliselt sisaldavad need umbes 10 protsenti mahla, kuid on lisatud suhkrut. Mõni mahlajook sarnaneb karastusjoogile ja võib sisaldada toiduvärve ning säilitusaineid. Tetrapakki pakendatud mahlajoogid säilitusaineid tavaliselt ei sisalda. Nektari ja mahlajoogi ostmisel tuleks tingimata tähelepanu pöörata, kui palju on sellele lisatud suhkrut, sest neist võib suhkrut saada märkamatult palju. Teame aga, et lisatud suhkruid süsivesikute üldkogusest peaks olema alla 10 protsendi.
Osadest puuviljadest – aprikoosidest, mangost, banaanidest, õuntest, pirnidest, virsikutest, ananassidest – võib nende looduslikult kõrge suhkrusisalduse korral nektareid valmistada ka nii, et suhkrut või looduslikku mett juurde ei lisa.
Piim ja piimajoogid on toit ning piima ei ole õige pakkuda janujoogiks. Nii nagu kõikide teiste toitude ja toiduainetega tuleb ka piimatooteid süüa tasakaalukalt, liialdamise ja vähese kehalise aktiivsuse korral on tulemuseks ühekülgne toidulaud ja ülekaal. Piim on lastele vajalik valgu allikas, piimast saab ka rasvu, vitamiine ja mineraalaineid, eriti kaltsiumi ja magneesiumi. Piim ja erinevad väikelastele mõeldud piimajoogid sobivad väikelastele vahepalaks. Päevane kogus võiks olla 2 klaasi 2,5% või 3,2% piima või jogurtit, 120-200 ml väikelaste piimasegu, lisaks sobivad ka kodujuust, juust, hapukoort jm. Hästi sobivad lastele hapendatud piimatooted, kus on kasulikke piimhappebaktereid.
Seega lastele tuleks anda juua puhast vett ja jälgida, et mitte anda vett vähemalt pool tundi enne regulaarset söögiaega, sest kuigi vesi energiat ei anna, täidab see kõhtu ning lapsed ei söö ettenähtud toiduportsjoni ära.