Igal toidukorral ei söö laps ühtmoodi toidukoguseid, kuid kui ta sööb liiga vähe või keeldub mõnede toitude söömisest üldse, siis on viimane aeg läbi mõelda toitumiskäitumine nii selles osas, mida pere sööb kui ka see, kuidas süüakse! Eriti murelik tuleb olla siis, kui lapsel on liiga vähene kehakaalu lisandumine, mis on esimeseks vihjeks sellele, et laps ei saa vajalikku toidukogust kätte. Kui laps aga sööb valikuliselt ja keeldub mõnedest toitudest, siis sellega kaasneb teatud toitainete puudus, mis otsekohe ei torka silma, kuid toob kaasa hilisemaid tervisehäireid. Tavaliselt reguleerib laps ise enda toidukoguse ja kui ta ei taha enam süüa, siis ta kas pöörab pea ära, võtab põlle eest, teeb tõrjuvaid liigutusi, raputab pead, lihtsalt hakkab toolilt maha ronima või ütleb, et ta ei taha. Paraku on ka lihtsalt väikese isuga või hoopi isutuid lapsi.
Võtmeks kindlad söögiajad
Kui väikelaps ei taha süüa, siis tuleb alustada söögiaegade ülevaatamisest. Elu muutub kogu perel lihtsamaks ja tervislikumaks, kui on kujundatud kindlad söögiajad ja vahepeal ei anta lapsele midagi näksimiseks (küpsiseid, saiakesi, vorstitükki, magusat jooki jm). Kellaaegadest ja ajavahedest kinni pidamine ei ole pelgalt kella vaatamine, vaid terve rida tegevusi, mis kaasnevad söömisega. Need on tavalised ja vajalikud ettevalmistused isu tekkimiseks.
Isuga on seotud kõik meeleorganid: silmad toidu ja toidulaua vaatamisel, nina toidulõhnade nuusutamisel ning kõrvad toiduvalmistamisega ja söömisega seotud helide kuulmisel. Söögiaja lähenemisel väikelaps juba teab, millised tegevused ja toimetused sellega kaasnevad: laua katmine, külmkapist vajalike asjade võtmine, pliidi juures keetmine või küpsetamine. Last ei ole vaja köögist eemal hoida, vaid vastupidi! Ta tahab kaasa aidata ning otsib ise enda kruusi või lusika, aitab ise jõudumööda midagi veel teha. Mida suurem laps on, seda rohkem saab ta toidutegemisele kaasa aidata – rebida salatilehti, harutada lahti lillkapsast, valada piima, koorida muna, määrida võid leivale. Peale selle on väikelaps uudishimulik ja tahab kõike proovida. Seda ei tohi keelata ning sellest saabki alguse mitmekülgne toitumine.