R, 22.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Taimede sügisese istutamise kohta levib palju eksitavat infot

Anna-Liisa Mets
Facebook
Comments
Istutamine.
Istutamine. Foto: Postimees/Scanpix

Inimesed kipuvad arvama ja teistelegi rääkima, et sügisel pole taimede istutamiseks üldse sobiv aeg: parimal juhul võivat seda teha veel septembris, aga hiljem kindlasti mitte. See on aga müüt.

Tegelikult võib kõiki potiga istikuid ja kvaliteetseid mullapalliga istikuid istutada varakevadest hilissügiseni. Olgu selleks siis hekielupuu, viljapuu, lehtpõõsas, okaspuu, roos või püsilill. Vaid paljasjuursete hekitaimede istutusaeg on varakevadel ja sügisel. 

Potis kasvaval istikul ehk konteinertaimel on läbijuurdunud mullapallid, mis tagavad kiire edasikasvamise sõltumata istusajast. Konteinertaime võib istutada ka taime kõige ilusamas seisundis – lehtinult või õidepuhkenult.

MILLAL TAIMI ISTUTADA?

1. Kõiki potiga taimi saab istutada varakevadest hilissügiseni.

2. Hansaplantis kasvavaid mullapalliga istikuid võid istutada varakevadest  hilissügiseni, kuna need on liivas korralikult juurdunud, kevadise päikese eest varjutatud ning pakitakse korralikult ära ka tranportimiseks. Liiva või koorepurusse kaevamata jäetud mullapalliga istikuid istuta aprillist maini ja augustist septembrini. Peamiselt müüakse mullapalliga suuri okaspuude istikuid, eelkõige elupuid. 

3. Paljasjuurseid lehtpõõsaste hekitaimi istuta varakevadel ja hilissügisel - enne lehtimist ja peale lehtede varisemist. Paljasjuursed hekitaimed lõika peale istutamist 1/2 -2/3 ulatuses tagasi, kuna see soodustab hekitaime hargnemist ja hekk ei jää hiljem alt hõredaks. Kui paljasjuursed hekitaimed peale istutamist lõikamata jätta, siis ei kasva ta enam kunagi ilusaks ja tihedaks. 

POTITAIME ISTUTAMINE

1. Taime mullapall olgu istutamisel läbi märgunud:

- enne istutamist kasta põhjalikult või hoia taime mõnda aega vees

- enne istutamist eemalda pott juurepalli ümbert.

2. Kaeva istutusauk taime mullapalIist 2 korda suurem:

- pealmine mullakiht tõsta labidalehe sügavuselt ühte hunnikusse ja alumine väheviljakas mullakiht teise hunnikusse.

- pealmise kihi muld sega suhtega 1:1 istutusturbaga korralikult läbi ja kasuta saadud mullasegu istutamisel.

- ühe 3 L istiku istutamiseks kulub istutusturvast või musta mulda 15-20 L, roosi ja elulõnga istutamiseks 20-25 L ja viljapuu istutuseks 40-50 L.

3. Istutamisel jäta mullapind ja taime juurekael samale kõrgusele. Sügavamale (5-7 cm) istuta üksnes rooside ja suureõieliste elulõngade istikud.

4. Peale istutamist vajuta muld istiku ümber kinni ja tee ülejäänud mullast taime ümber kastmisnõgu.

5. Vala kastmisnõgusse vähemalt sama palju vett kui suur on istiku pott või mullapall - 3 L pott = 3 L vett; 15 L pott = 15 L vett

MULLAPALLIGA TAIME ISTUTAMINE

1. Kaeva istutusauk taime mullapallist 2 korda suurem:

- pealmine mullakiht tõsta labidalehe sügavuselt ühte hunnikusse ja alumine väheviljakas mullakiht teise hunnikusse 

- pealmise kihi muld sega suhtega 1:1 istutusturbaga korralikult läbi ning kasuta seda istutamisel.

2. Kangasse või kummivõrku pakitud mullapallidel pole soovitatav ümbrist eemaldada, kuna kanga eemaldamine võib tahtmatult vigastada taime juuri. Ümbris kõduneb mullas ära, traatkorviga mullapallidel lõika traatkorvi sõlmed lahti. 

3. Istutamisel jäta mullapind ja taime juurekael samale kõrgusele.

4. Peale istutamist vajuta muld istiku ümber kinni ja tee taime ümber kastmisnõgu, kasutades ülejäänud mulda.

5. Vala kastmisnõosse vähemalt sama palju vett kui suur on mullapall.

ISTUTUSJÄRGNE HOOLDAMINE

1. Hoolitse piisava niiskuse olemasolu eest mullas. Ära kasta iga päev, kuid kasta põhjalikult.

2. Hansaplantist ostetud konteinertaimed istutusaastal üldjuhul lisaväetamist ei vaja ja kõik vajalikud toitained istiku juurdumiseks ja kasvuks on taimega juba kaasas.Järgnevatel aastatel kasuta kevadel ja vajadusel ka suvel kompleksväetisi ning sügisel sügisväetist talvitumise parandamiseks.

3. Istutusjärgsel aastal on okaspuude ja igihaljaste lehtpõõsaste juurestik veel nõrk, seetõttu soovitame esimesel talvel ja varakevadel igihaljaid taimi varjutada varakevadise päikese eest. Eestis vajavad varjutamist iga-aastase varakevadise päikese eest päikselises kasvukohas kasvavad kanada kuuse sordid, kalifornia ebaküpressid, igihaljad rododendronid ja kõik igihaljad lehtpõõsad. Heitlehiseid põõsad ja puud varjutamist ei vaja.

Allikas: www.hansaplant.ee

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles