Päevatoimetaja:
Kristina Kostap

Bulgaarias saab kinnisvara kätte poole odavamalt kui Eestis

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Foto: Arco Vara

Bulgaaria päikese- ja suusakuurordid on muutunud ihaldusväärseks sihtpunktiks nii turistidele kui ka inimestele, kes soovivad elu mandrilise kliimaga riigis. Bulgaaria pakub avastamist nii päikesenautlejatele, suusaspordi austajatele, kui ka ajaloohuvilistele.

Kinnisvarahinnad Bulgaarias on ühed soodsamad Euroopa riikide hulgas. Võrreldes Eestiga on sealsed kinnisvara hinnad ligikaudu poole odavamad. Üürihinnad on keskmiselt 37,71 protsenti madalamad.

Jätkuvalt on populaarne Bulgaaria Musta mere äärne piirkond. Sunny beach ja Golden Sands on antud piirkonna tuntumad kuurordid, eriti noorte hulgas. Üha enam ostetakse aga kinnisvara ka Nessebari, Lozenetsi ja Sozopoli. Viimased on eriti hinnatud klientide seas, kes otsivad kõrgema hinnaklassi kortereid ja maju. Lisaks koguvad tuntust ka Bulgaaria suusakuurordid, kus kinnisvaraturg iga aastaga järjest aktiivsemaks muutub.

Stuudiokorterid ehk meie mõistes ühetoalised korterid koos kööginurga ja duširuumiga maksavad esimesel liinil ehk mere ääres 45 000 - 70 000 eurot, paremates piirkondades ka 100 000 eurot. Kahetoalised on ostjate seas kõige minevam kaup ja maksavad tavaliselt vahemikus 50 000 - 90 000 eurot, esimesel liinil aga 85 000 - 110 000 eurot. Kolmetoaliste hinnad algavad vastavas piirkonnas 95 000 eurost.

Oluline tehniline erinevus on, et Bulgaarias arvestatakse korteri ruutmeetrite sisse ka rõdud ning lodžad ja proportsionaalne osa elamukompleksi üldkasutatavast pinnast. Nii võib 100 ruutmeetrisena müüdava korteri tegelik pind olla vaid 60 ruutmeetrit.

Tihti müüb arendaja korterid täissisustusega, kuid osta saab ka valgete seintega möbleerimata kortereid. Täissisustus tähendab seda, et teler on seinal ja toidunõud laual, juures ka pudel veini.

Kuurortlinnade nagu Varna, Burgas, Nessebar, Sozopol, St Vlas korterelamud meenutavad hotelle. Hoonekompleksis on enamasti olemas vastuvõtt, bassein, jõusaal, kohvik, mänguväljak. Tihti ka tenniseväljak, grillimisala ja pääs otse kuldsele rannaliivale. Maju iseloomustab slaavi arhitektuur, mis on rõõmsavärviline ja toretsev. Sisekujunduses kasutatakse palju lainelisi jooni ja on tunda luksuseihaldust.

Suvituskorteri soetamisel, pakub see väljaüürimisel kuni seitsmeprotsendilist tootlust. See sõltub korteri asukohast. Mida lähemale merele kinnisvara asub, seda kõrgem on hind. Niinimetatud esimese ja teise liini hinnavahe võib olla 25-50 protsenti. Aktiivne üüriperiood on Musta mere ääres alates maist kuni septembri lõpuni. Korteriomanikel on võimalus kasutada väljaüürimisel kohalikke haldusfirmasid, kes tegelevad üürnike leidmise, majutamise ja kinnisvara hooldamisega. Näiteks võib tuua, et esimese liini stuudiokorteri võib välja üürida hinnaga kuni 110 eurot ööpäevas.

Hooajal leiab hõlpsasi otselende Tallinnast Varnasse ja Burgasesse. Ühe otsa pileteid otselendudele võib leida 150 euro eest. Suurem valik aastaringseid otselende Bulgaariasse läheb meie naabrite juurest Riiast ja Helsingist.

Keskmine palk Bulgaarias on 936 BGNi, mis teeb 478,58 eurot kuus. Võrreldes eelmise aasta sama ajaga on see tõusnud 15 eurot. Septembris 2016, oli töötute osakaal 7,7 protsenti, kellest 4,8 protsenti on pikaajalised töötud. Töötute hulk väheneb igal aastal suvisel perioodil, mil turiste on palju ning kohalikele tekib selle läbi juurde töökohti. Kui võrrelda restoranide hindasid, siis saab Burgases kõhu täis 47,15 protsenti, Sofias 43,96 protsenti soodsamalt kui Tallinnas. Toiduainete maksumus on Bulgaarias 18,39 protsenti odavam kui Eestis.

Noored, kes soovivad oma teadmisi laiendada välismaal, võiksid samuti uurida Bulgaaria variante. Erasmus+ programm pakub õppimisvõimalusi 20s Bulgaaria ülikoolis, kus elamis- ja õppimiskulud on väiksemad.

Kinnisvara soetamisel on kõige lihtsam kontakteeruda maakleriga või kinnisvarabürooga, kuna sealne asjaajamine on Eestiga võrreldes mõneti erinev. Kõiki müügis olevaid objekte ei ole võimalik internetist leida.  Kohalik maakler aitab teil edukamalt leida sobiva objekti. Kui kinnisvara on välja valitud, sõlmitakse eelleping ja tasutakse sissemaks. Seejärel vormistatakse ette vajalik dokumentatsioon ostu-müügitehinguks. Kui ostja ei saa tehingu juures ise viibida, on võimalik esitada notariaalselt kinnitatud volitus ostja esindaja nimel ja tehinguks vajaliku summa olemasolu kinnitav dokument. Ost vormistatakse notari juures. Tehingukulud ostmisel jäävad suurusjärku 4-5 protsenti objekti hinnast.

Eripära võrreldes Eestiga on see, et Bulgaarias ei nõuta ostu-müügilepingu kinnitamisel notari juures tõendit objektiga seotud koormatiste kohta. See tähendab seda, et heauskne ostja, kes ei oma objektist piisavalt informatsiooni, võib soetada korteri, millele laienevad kolmandate osapoolte nõuded. Sellised probleeme aitavad vastava ala spetsialistid vältida. Arco Varal on olemas esindused nii Sofias kui Varnas.

Arco Vara aitab teil soovi korral organiseerida tutvumistuuri, mis sisaldab kohtumist lennujaamas, transporti, kinnisvaraobjektide ülevaatamist ja õhtuprogrammi. Kui klient ostab kinnisvara, mille väärtus on on vähemalt 55 000 eurot, kaetakse reisikulud kompensatsiooniks kuni 800 euro ulatuses. Vähemalt 30 000-eurose ostu korra on kaetakse 400 eurot kuludest. Alla 30 000-eurose ostu puhul kompenseeritakse siseriiklikud transpordikulud.

Vaata lisa www.arcovara.ee/et/kodubulgaarias

Tagasi üles