Tolmuimeja ABC ehk milline koduabiline sinu koju sobib

Anna-Liisa Mets
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Robottolmuimeja ja kass.
Robottolmuimeja ja kass. Foto: www.flickr.com

Tolmuimejast on saanud iga majapidamise lahutamatu abimees, mis võimaldab puhastada nii kuiva kui märga pinda ning vajadusel teeb töö ära ka siis, kui kedagi kodus pole. Milline tolmuimeja aga valida, oleneb juba kodu olemusest – arvesse tuleks võtta nii ruumide suurust kui ka näiteks seda, kas peres on allergikuid.

Kõige vähem võtab majapidamises ruumi varstolmuimeja, mis sobib pigem väiksemasse korterisse. Varstolmuimeja, mille nimetus tuleneb sellest, et käepide ja tolmuimeja ise on sama varre küljes, töötab aku pealt. «See tähendab, et tülikad juhtmed ei jää koristamisel ette, mis tihti kliente rõõmustab,» sõnas Kulli. Olenevalt hinnaklassist ja mudelist peavad akud vastu 25-minutit kuni tund, selgitas Experti turundusjuht, ning lisas, et akude laadimiseks tuleb arvestada kuskil 3-6 tunniga, mõne puhul ka veidi enam. Kulli soovitab vars-tüüpi tolmuimejat neile, kel vaja puhastada väikseid ruume, kuna sellega on lihtne igale poole ligi pääseda. «Suurema majapidamise puhul ei pea aku lihtsalt nii kaua vastu, et terve kodu kraamitud saaks.» 

Samuti jääb varstolmuimeja võimsuselt ikkagi suuremale tolmuimejale alla. Kaasas olevate lisaotsikutega saab hõlpsasti puhastada ka raskesti ligipääsetavaid kohti nagu riiulid, sahtlid, kapid ning erinevaid tekstiiliga pindu. 
Nüüd on saadaval ka puhastamist eriti mugavaks muutvad mudelid, mis pesevad ja ka kuivatavad põrandaid. «Sellistel kõrgema hinnaklassi varstolmuimejatel on nii puhta kui musta vee paak ning tsüklonfilter, mis puhastamist ei vaja,» tutvustas Kulli trende.

Suurema kodu puhastamine

Suuremate pindade koristamiseks on mõistlik soetada klassikaline tolmukotiga tolmuimeja, kus mudelite valik on kõige laiem – nii leiab käepärase toote nii hinnatundlikum kui ka väga spetsiifiliste nõudmistega klient, kelle jaoks on oluline, et masinal oleks näiteks vahetatavad otsikud nurkade, tekstiili ja parketi puhastamiseks. «Valikus on ka antibakteriaalse väljuva õhufiltriga masinad ning spetsiaalse filtri ja tolmukotiga masinad allergikutele,» rääkis Kulli.

Muretsema ei pea ka masina tülika ühest ruumist teise transportimise või liigse müra pärast. «Sageli arvavad kliendid, et kujult suuremad tolmuimejad, mis vajavad elektrivõrku ühendamist, on tunduvalt raskemad kui varstolmuimejad, kuid tegelikult on ka tolmukotiga tolmuimejaid väga erineva kaaluga, alustades kolmest kilogrammist ja lõpetades 8-9 kilogrammiga,» selgitas turundusjuht. Arvestada tuleb aga tolmukottide soetamise lisakuluga ning sellega, et masin võtab üsna palju ruumi. «Vaikust eelistavale kliendile leiame kindlasti ka müravaba tolmuimeja, küll aga tuleb siis arvestada suurema väljaminekuga,» tõdes Kulli.

Keskkonnasäästlikum puhastamine

Kui tolmuimejat valides on oluliseks kriteeriumiks keskkonnasäästlikus, tasub vaadata konteinertolmuimejate poole. Need tolmuimejad vajavad samuti elektrivõrku ühendamist, kuid koguvad mustuse tolmukoti asemel konteinerisse, mida on vaja regulaarselt puhastada. «Konteinertolmuimejaid, mis ei vaja pidevalt lisatarvikute soetamist tolmukottide näol, võib pidada loodussõbralikumateks,» selgitas Kulli. Samas eelistavad mõned kliendid tema kogemuse põhjal konteinertolmuimejale siiski tolmukotiga tolmuimejaid, kuna regulaarne konteineri puhastamine ei ole kõige mugavam lahendus. Expert tehnikakaupluste turundusjuhi sõnul on kõrgema hinnaklassi konteinertolmuimejate hulgast võimalik ka allergikutele sobiv kodumasin leida.

Väiksemate pindade puhastus ja üksiku mustuse eemaldamine

Kui suure tolmuimeja välja võtmine on tülikas, sest puhastada on vaja vaid väikest pinda, tuleb kasuks käsitolmuimeja soetamine. Käsitolmuimejast on palju kasu näiteks köögis, sest sellega on võimalik kiiresti eemaldada maha läinud puru. Samuti saab sellega mugavalt puhastada ka vähe ligipääsetavaid kohti või tekstiiliga pindu, näiteks diivanit. Käsitolmuimeja sarnaneb oma olemuselt varstolmuimejale – sellel lihtsalt puudub varre osa. «Käsi- või varstolmuimejad on hea variant ka auto puhastamisel,» tõi Kulli välja. Käsitolmuimeja kompaktse hoiustamise pärast ei pea liigselt pead vaevama. «Tavaliselt on käsitolmuimejal kaasas ka kinnitus, millega on võimalik seda kas seinal või maas hoida,» rääkis Kulli.

Abiline tiheda graafikuga inimestele

Kui koristamine tundub viimane asi, mille jaoks nädalas aega on, võib suurt abi olla robottolmuimejast. Aastal 2002 veel tõeliseks tehniliseks imeks olnud masinast on nüüdseks saanud paljude perede abiline. Robottolmuimeja annab inimesele lisaaega, kuna vajab tähelepanu vaid sisselülitamisel ja konteineri tühjendamisel. «Uuemad mudelid kaardistavad inimese korteri või kodu ja talletavad puhastusteekonna mällu. Lisaks on robotil ka andurid, mis ei lase sellel näiteks trepist alla kukkuda,» tutvustas Kulli selle omadusi. Kui põrandad on üle käidud, liigub juhtmevaba robot iseseisvalt laadimiskohta. Robottolmuimeja, mis on samuti mugav vähese müratekitamise poolest, pääseb ilma igasuguse vaevata ka voodite ja diivanite alla, kuid võib hätta jääda nurkade puhastamisel, tõdes Kulli, ning kirjeldas klientide poolt räägitud naljakaid seiku, kus lemmikloomad on robotite peale kurjaks saanud või kui võimaliku ohu eest ära jooksnud. Expert tehnikakaupluste turundusjuht aga toonitas, et robottolmuimeja ei saa olla majapidamise ainus tolmuimeja, kuna tavalise tolmuimeja võimsusele jääb see ikkagi alla.

Tagasi üles