Päevatoimetaja:
Kristina Kostap

Ridaelamu – kompromiss korteri ja maja vahel

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Arco Vara

Inimesed, kes ei soovi jagada korteris elades naabritega kulusid ega kanda ka päris oma majaga kaasnevaid kohustusi, valivad vahepealse variandina ridaelamu, kirjutab Arco Vara Tartu piirkonna maakler Janika Toots.

Ridaelamuboks on kindlasti privaatsem kui korter, aga ridaelamu haldamisega tuleb rohkem tegeleda, nii et privaatsuse eest peab sageli pisut enam maksma ja aega kulutama. Siiski on ridaelamul võrreldes korteriga mitmeid plusse nagu näiteks suurem terrass või rõdu ja oma õueala.

Eriti on hinnas küljeboksid, kuna need võimaldavad rohkem omaette olemist ja nende juurde kuuluv maatükk on tavaliselt suurem. Ridaelamuid eelistavad võimalusel lastega pered, sest seal on lastel võimalik oma õuemurul mängida ja vanematel grillpidusid korraldada. Ridaelamutesse kolivad tihti ka vanemad inimesed, kes on maja ja suurema majapidamisega harjunud, kuid laste täiskasvanuks saamise järel puudub vajadus päris oma majas elamiseks.

Tartus on ridaelamud nõutud

Ülikoolilinnas on väga hinnatud  Tammelinnas paiknevad ridaelamud. Samuti on neid Karlovas ning Variku ja Veeriku linnaosades, kõige rohkem pakkumisi on aga praegu Ihaste suunal, aga ka Raadi-Kruusamäel.

Linnaga piirnevates omavalitsustes on ridaelamubokse saadaval Luunja vallas. Tartu vallas on väga populaarne piirkond Vahi küla. Ülenurme vallas Ülenurme, Soinaste, Õssu ja Märja. Tartu piiridesse jäävad valdavalt alates 80. aastatest ehitatud ridaelamud, linnast väljas ja Ihaste piirkonnas on uued majad. Enim müüakse praegu Vahil ja Ihastes – seal on tehinguid kõige rohkem.

Kuna trendiks on äärelinnastumine, siis kolitakse järjest enam elama linnast välja, kus on võimalus privaatsema kodu, sealhulgas ridaelamuboksi soetamiseks. Kui varem olid linnast väljas olevad arendused niinimetatud põllupealsed arendused, siis täna on juba esikohal korraliku taristuga terviklahendused.

Tänapäevane ridaelamu peab olema energiatõhus

Moodsat ridaelamut iseloomustab hea ruumiplaneering, ökonoomsed ülalpidamiskulud ja kvaliteetne viimistlustase.

Enim nõutud on pinnad suurusega 90-120m². Hindu mõjutab ehitusaeg ja sellest lähtuvalt ekspluatatsioonikulud. Uuematel ja pigem linnast väljas paiknevatel ridaelamutel on küttelahendused paremad ning remondi ja hoolduskulud kindlasti väiksemad.

Arco Vara Tallinna piirkonna maakleri Dmitri Bekkeri kommentaar:

Ridaelamu on populaarne ja kaasaegne kodulahendus. Hetkel pakuvad arendajad palju ridaelamuid ja ostjate jaoks, kes otsivad ja valivad endale uut kodu, on see võimalus päris populaarne. Miks? Sest ridaelamu on peaaegu nagu oma maja. Kes on väsinud kortermajas elamast, aga ei ole veel päris eramusse kolimiseks valmis, eelistavad hea meelega ridaelamut. Kortermajas elades on raske parkida autot, lastel ei ole eriti häid tingimusi õues viibimiseks, pole ruumi hoida jalgrattaid, tihti ei ole ka oma sauna.

Teine asi on ridaelamu, kus on avaramad elamistingimused, oma õueala, terrass, vaikus ja privaatsus – kõik need omadused on eramuga võrdlevad.

Kaasaegsetel ridaelamutel on mugav 2-korruseline planeering, kvaliteetselt ehitatud ning soojustatud majakarp, kaasaegsed ja ökonoomsed küte- ja ventilatsioonisüsteemid, korralik siseviimistlus. Ridaelamu jooksvad ülalpidamiskulud on üsna soodsad võrreldes korteriga, kus igakuiselt peab üleval pidama ühistut ja suure maja remondifondi.

Kõige populaarsemad on keskmise pinnaga 100-120 ruutmeetrised ridaelamuboksid, et halduskulud ja elamu hooldustööd oleksid mõistlikul tasemel. Elukvaliteeti tõsta soovivad lastega pered vahetavad tihti oma korterid ridaelamute vastu.

Näiteks Arco Vara pakutavad ridaelamud Tallinna külje all Uuesalus on just hea ja sobilik lahendus uue kodu soetamisel. Vaikne ja looduslik piirkond, kvaliteetne ehitis, kõik kaasaegsed tehnosüsteemid, maitsekas siseviimistlus ja soodne hind loovad kõrgema kvaliteediga elukeskkonna!

Tagasi üles