Enampakkumisel kinnisvara kütab ostjates kirgi
Olgu tegemist siis pankrotivara või riigi ja omavalitsuste poolt enampakkumisele pandud varadega, kõigele jagub täna huvilisi. Peamiseks põhjuseks võib tuua selle, et eestlaste huvi kinnisvarasse investeerimise vastu on viimastel aastatel laialdaselt kasvanud ja seda kasvu toetavad suures osas erinevad koolitajad ning investeerimis- ja teenimisvõimalusi tutvustavaid üritused. Näitena saab siin esile tõsta Peeter Pärteli koolitused, Investeerimisklubi ja teiste investeerimisest huvitatud kogukondade tegevuse ning majanduslehe Äripäev järjekindla investorite harimise.
Huvi enampakkumiste vastu toetab ka fakt, et nii pakkumis- kui ka tehinguhinnad on viimastel aastatel kiirelt kasvanud – inimesed, kes investeerida soovivad, ei leia enam objekte, mille osas finantsmajanduslikud näitajad kokku läheksid. Näiteks, väikeinvestor otsib Tallinnas projekti tootlusega alates 7 protsenti aastas, targemad ja süvenenumad väikeinvestorid sihivad pigem 10-12 protsendi kanti. Aga kui vaadata üürihindu ning nende üürikorterite turuväärtust, siis ei ole käesoleval hetkel selliseid tootlusi enam võimalik saavutada ja seetõttu siirduvad väikeinvestorid paremaid pakkumisi otsima enampakkumistele.
Pakkumisi vaadatakse tuhandeid kordi
Teavet enampakkumisele minevate varade kohta uuritakse usinalt. Portaalis varad.ee vaadatakse isegi Harjumaa väikelinnade piirkondades kuulutusi enne enampakkumise algust tuhandeid kordi. Seda on sageli kordades rohkem kui uuritakse sarnaseid kuulutusi suuremates kinnisvaraportaalides. On tekkinud olukord, kus enampakkumistel käivad varadega tutvumas mitte ainult kinnisvaravaldkonnas pikemalt tegutsenud isikud, vaid väga erinevatesse vanuse- ja huvigruppidesse kuuluvad inimesed. Enampakkumistel osalejate kogukonna profiil on täiesti seinast seina – nii kahekümnendates noored, pensioniealised, nii naised kui mehed.
Kusjuures kõigil paistab olevat nii huvi kui ka raha. Neid ei heiduta isegi korterid, kus omanik ei ole nõus vabatahtlikult välja kolima ja kust pangad hoiavad oma laenuraha võimalike probleemide tõttu eemal.
Enampakkumistel on tänaseks suure osalejate arvu tõttu kujunenud olukord, kus hinnatasemed jõuavad pakkumise lõppedes turutasemega sarnasele või koguni täpselt samale tasemele. Kõik enampakkumistest pikemat aega osa võtnud väikeinvestorid kinnitavad kahjutundega, et kõigest mõni aasta tagasi oli veel võimalik enampakkumistest üskinda osa võtta, sest teisi osalisi lihtsalt ei olnud.
Tänane nõudlus enampakkumistel müüdava vara järgi peaks aga tegema ettevaatlikuks ja sundima säilitama kainet mõistust – pakkumistes osalemine võib küll tõsta üheks päevaks adrenaliini taset, kuid ei taga head varade tootlust pikemaks ajaks.