Tänasest muutub kodukinnisvara hindamise kord oluliselt rangemaks

Anna-Liisa Mets
, Kodu.postimees.ee toimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Korterelamu Tartus.
Korterelamu Tartus. Foto: Postimees/Scanpix

21. märtsist muutub elamukinnisvara hindamise kord: seda saavad laenu tagatiseks edaspidi hinnata ainult kutselised hindajad. 

Kutselise hindaja tellimise kohustus tuleb sellest, et jõustus määrus, millega elamukinnisvara eksperthinnangu koostamisele lisandusid täiendavad nõuded, ütleb Arco Vara kutseline hindaja Kerli Koha. «Uut määrust kohaldatakse kodulaenu tagatiseks oleva kinnisvara hindajale, hindamisele ja selle dokumenteerimisele. Seadusandlus nõuab, et kinnisvara hindaja peab olema piisavate teadmiste, kogemuste ja oskustega ning piisavalt sõltumatu krediidi andmise otsuse tegemise protsessist, et anda objektiivne ja erapooletu hinnang kinnisvara väärtusele,» selgitab Koha.

Kui siiani oli lubatud vara ülevaatust ja eksperthinnangut koostada kõikidel hindajatel, siis alates 21. märtsist 2017 saab elamukinnisvara laenutagatiseks hindamiseks vajaliku toimingu läbi viia ainult kutseline hindaja. Kinnitada võib eksperthinnangu seejuures ainult kutseline hindaja, kellele on kutseseaduse alusel välja antud 6. taseme kinnisvara hindaja või 7. taseme vara hindaja kutse.

Kes on kutseline hindaja?

 • Kutseline hindaja on füüsiline isik, kellele on antud vastav kutsekvalifikatsioon ja väljastatud kutsetunnistus kutseseaduses kehtestatud aluste järgi.
 • Hindajatel on kokku kolm kutsekvalifikatsiooni taset: vara hindaja (7. tase), kinnisvara hindaja (6. tase) ja kinnisvara nooremhindaja (5.tase).
 • Vara hindaja on kõrgeima tasemega hindaja, kes koostab ja kinnitab kõikide vara liikide hindamisaruandeid. Lisaks juhendab ta madalama taseme hindajaid nende töös.
 • Tegemist on laiaulatuslike hindamisalaste teadmistega isikuga.
 • Ainult eluotstarbelise vara hindamisaruannete koostamise ja allkirjastamisega tegeleb kinnisvara hindaja.
 • Tema võib juhendada nooremhindajaid nende töös (kontrollib tehtud töö õigsust ja allkirjastab hindamisaruanded).
 • Oma kutsetaset ületavate vara liikide hindamisaruanded esitab ta läbivaatamiseks ja kinnitamiseks vara hindajale.
 • Kinnisvara nooremhindaja on hindaja, kes teostab küll vara ülevaatuse, kuid koostab hindamisaruande koostöös kõrgema taseme hindajaga.

Kuidas valida hindaja?

 • Selleks, et kliendid saaksid krediidiasutusele esitamiseks vajaliku hindamisaruande pädevalt isikult,  tuleb enne kinnisvara hindamisteenuse tellimist veenduda alati hindaja kutsetunnistuse olemasolus ja kehtivuses.
 • Seda saab igaüks kontrollida hindaja nime järgi sihtasutuse Kutsekoda veebilehel (www.kutsekoda.ee).
 • Lisaks tasuks uurida hindajalt, kas tema tööandjal ehk kinnisvarabürool on krediidiasutusega koostööleping.
 • Aeg-ajalt tuleb ette, olukordi, kus eksperthinnang on tellitud hindajalt, kelle tööd mõni krediidiasutus ei aktsepteeri. Sellisel juhul tuleb tellida uus hindamisaruanne teiselt büroolt ja selle eest ka uuesti maksta.

Arco Vara juhib tähelepanu, et käesoleva artikli avaldamise hetkeks ei ole veel Kutseregistris registreeritud hindajaid, kes sooritasid eksami 2017. aasta märtsis.

Tagasi üles