E, 27.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kuidas säilitada järelejäänud munavalgeid või rebu?

Tuule Põldsaar
, Koduportaali toimetaja
Kuidas säilitada järelejäänud munavalgeid või rebu?
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Foto: www.flickr.com

Tihti nõuavad paljud retseptid tervete munade asemel vaid hunnik munavalgeid või -kollaseid. Mida aga peale hakata ülejäänud munajääkidega?

Nii munavalgeid kui ka rebu on võimalik sügavkülmas säilitada kuni aasta aega. Nii kaua aga kehtivad munad ainult siis, kui käsitled neid õigesti nii külma panekul kui ka üles sulatamisel.

Munavalged

Parim lahendus munavalgete külmutamiseks on eraldada iga munavalge eraldi jääresti ning pista see sügavkülma, kuni tahenenud. Ruumi kokkuhoidmiseks saab need seejärel ühte säilituskotti kallata. Sellisel juhul saab lihtsasti kasutada täpselt sellist kogust nagu hiljem retseptis vaja.

Sulatamiseks tõsta kuubikud eelneval õhtul tavalisse külmkappi. Munavalgeid võib kasutada ka kohe pärast külmutamist, kuid sellisel juhul ei lähe need sedasi vahtu nagu varem. Kui aga lasta neil enne vahustamist 30 minutit toasoojas seista, töötavad need täpselt sama efektiivselt kui värskena.

Munakollased

Munarebu vajab külmutamisel natuke rohkem hoolt, kuna vastasel juhul võib see valkude tihenemisel muutuda geeljaks pastaks. Selle ennetamiseks sega enne külmutamist rebu sisse kas näpuotsatäis soola või lusikaotsatäis suhkrut (olenevalt sellest, mida pärast küpsetada tahad).

Ka munakollaste sulatamiseks tuleks neil lasta enne kasutamist tavalises külmkapis seista. Kuna munakollaseid ei vahustata, ei ole vaja neid toasoojas hoida.

Märksõnad
Tagasi üles