E, 20.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Mida teha, et kodus kogu aeg nii palju tolmu ei oleks?

Kodu.postimees.ee
Mida teha, et kodus kogu aeg nii palju tolmu ei oleks?
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Foto: www.flickr.com

Kodutolmus leidub igasugu jubedust, sealhulgas surnud naharakke. Kui tolmu tekib liiga palju, hakkab see tervisele. Mida saab ise ära teha selleks, et kodus tekiks vähem tolmu?

Kogu tolmust on peaaegu võimatu vabaneda, aga on siiski mõni lihtne nipp, mis aitab leevendada allergikute elu ning hoida kodu tervislikku keskkonda ka nendel, kellel allergiaga probleeme pole. 

Vaheta voodipesu kord nädalas

Tolmulestad armastavad elada linadel, patjadel ja madratsitel. «Tolmulesta allergia on aastaringne probleem ning tegelikkuses on inimesed allergilised mitte tolmulestadele endile, vaid nende väljaheidetele. Tolmulestade vähendamiseks vaheta voodipesu iga nädal ja pese seda vähemalt 60 kraadi juures,» soovitas perearst Svea Rosenthal Kotka Tervisemajast.

Hoia kapid korras

Kapis olevad rõivad heidavad palju kiudaineid. Parim viis on hoida üleriided rõivakottides, plastpakendites ja karpides, mis lukustavad kiud ega lase tolmul koguneda. Abiks on isegi kõige tavalisem prügikott. Iga kord, kui avad kapi ukse, klopi nähtamatu tolm riietelt, rätikutelt ja voodipesult.

Eemalda segadus põrandalt

Ära ignoreeri põrandal laiali olevaid riidehunnikuid, mänguasju, ajakirju, raamatuid. Põrandal vedelevate asjade ümbert puhastamine ei aita vabaneda tolmust nende sees ja vahel.

Vähenda tekstiilide arvu

See võib tunduda liialdusena, kuid põranda vaipkatted on enamasti toodetud saasteainete kiududest ning toimivad tolmulestadele magnetina. Kui kõrgtasemel hooldust pole võimalik tagada, siis soovitatakse jääda lehtpuu, vinüüli, linoleumi või plaatidest põrandakatte juurde.

Padjad ja madratsikatted, mis on valmistatud tiheda koega kangast, võivad hoida ära suurema tolmu, kuid neid tuleks regulaarselt kloppida värskes õhus. Kui sa ei taha kogu kodust vaipkatet eemaldada, siis vabane sellest vähemalt magamistoas. Teine variant on kasutada väiksemaid vaipu, mida tuleb pesta sooja veega vähemalt korra nädalas. 

Eemalda magamistoast kõik tolmukogujad: pehmed mänguasjad, seinatapeet, raamatud, nipsasjakesed ja kunstlilled. Väldi nii villaseid kui ka suletekke. 

«Kui vaibast loobuda ei soovi, siis kaalu investeerimist heasse tolmuimejasse, millel on kahekihiline mikrofiltriga kott või HEPA-filter, mis takistab tolmu taas õhku sattumast. Standardsete paberkottide filter segab allergeenid ning võib tolmu läbi lasta, mille tulemusel jõuab tolm tagasi tuppa,» rääkis Philipsi esindaja Karmo Sahtel uusimatest võimalustest tervise hoidmisel. Tõhusa filtreerimise säilitamiseks peab filtrit iga kuue kuu järel vahetama. 

Puhastamine

Lisaks tolmuimejaga puhastamisele tuleks kord päevas niiske mopiga puhastada ka kõva põrandat. «Tolmuimemine võib tolmu üles kergitada ning teha õhu hullemaks seni, kuni tolm taas alla langeb. Kui oled tolmu suhtes allergiline, siis kanna koristades kindlasti maski. Kõige parem on põranda märg-tolmuimemine. See aitab eemaldada allergeene isegi vaipkatetelt,» soovitas Sahtel ja lisas, et vaipu on võimalik edukalt puhastada ka aurupuhastajatega, sest aurusoojus tapab tolmulestad.

Puhasta ülevalt alla 

Puhastamist tuleks alustada kõrgematelt pindadelt allapoole liikudes, sest nii on võimalik kinni püüda kogu tolm. Sellisel juhul on väiksem võimalus, et mõni koht jääb vahele. Tihenda ja täida praod ja lõhed, et vältida tolmu kogunemist raskesti ligipääsevatesse kohtadesse. Hoia elektroonikaseadmed tolmuvabad – puhasta neid sageli mikrokiust tolmulapiga. Väldi tolmuharja, sest see ainult süvendab olemasolevat tolmu ja põhjustab selle edasikandumist kodus. Selle asemel kasuta pindade puhastamiseks niisket lappi või rätikut. Tolmuharjaga tolmu laiali pildumise asemel kasuta mikrokiudriiet.

Vähendada niiskust

Et vähendada tolmulestade kasvu, hoia oma kodu niiskus alla 50 protsendi – seda aitab hoida konditsioneer. Kuiva ilmaga hoia aknad avatuna, nii väheneb niiskus.

Õhupuhastaja

«Inimesed on tänapäeval üha rohkem kimpus raskete allergiate või astma sümptomitega, mille leevendamiseks tasub mõelda õhupuhastaja soetamise peale. Olgugi, et õhupuhastajad filtreerivad tolmuosakesi, ei hoolitse nad tolmulestade eest, sest neid lihtsalt pole õhus. Selleks, et õhupuhasti tõhusalt toimiks, peaks see olema peaaegu kõigis tubades,» tõdes Sahtel.

Ühtlasi soovitas Karmo Sahtel vältida aknal ventilatsioonipuhuri kasutamist, mis toob tuppa õietolmu, sest see võib sisaldada ka hallituse eoseid ja teisi allergeene. Konditsioneeri kasutades ära ava aknaid. Nii ei pääse tuppa õietolm ja hallitusseente eosed. «Näiteks HEPA kahepoolse filtriga õhupuhastaja takistab õhus sisalduvate allergeenide ja tubakasuitsu sattumist tuppa,» ütles Sahtel.

Märksõnad
Tagasi üles