Ilmastikukindlaid ülerõivaid võib südamerahus masinas pesta

Kodu.postimees.ee
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: www.flickr.com

Kaasaegsed sportlikud õueriided on muudetud võimalikult ilmastikukindlaks ja inimesed kardavad neid masinas pesta: äkki kaovad omadused ära. Hirm on aga alusetu. 

Tõde on tegelikult hoopis vastupidine: masinpesu ja -kuivatus on sellistele tuult- ja vettpidavatele riietele sageli parem variant kui käsipesu ja nööril kuivatamine. 

Electrolux Eesti müügijuhi Margus Peetrise näitavad Peetrise sõnul, et 40 protsenti meist peseb vähemalt kord kuus mõnd oma rõivaeset käsitsi, kartes seda masinas rikkuda või olles teatud kangaste puhul harjunud käsipesuga. «Tegelikkuses võivad hoopis käsipesu ja nööril kuivatamine vähendada riiete hingavust, vee- ja tuulekindlust ning kanga hõõrumine ja väänamine seda oluliselt kahjustada,» ütles Peetris.

Spordirõivaste valmistamisel kasutatakse üha rohkem kõrgtehnoloogilisi materjale nagu näiteks Gore-Tex, Coolmax, Polartech, Windstopper ja Softshell. «Laboritestidele toetudes on välja töötatud spetsiaalsed pesu- ja kuivatusprogrammid, mis muuhulgas tänu vajalikule tehnoloogiale, niiskustaset mõõtvatele sensoritele ja detailideni lihvitud trumliliikumisele oskavad ka spetsiifiliste kangaste eest hoolt kanda, et rõiva saaks julgelt masina hoolde jätta,» ütles Peetris. 

Mitmetel uutel kuivatitel on Peetrise sõnul eraldi programm just välirõivastele, mis arvestab kanga erivajadustega ning võrreldes õhkkuivatusega taastab oluliselt paremini tuule- ja veekindluse.

Nii spordirõivaste kui ka kõikide teiste riiete jaoks on üks kahjulikumaid faktoreid Peetrise sõnul  liiga kõrged temperatuurid - olgu need siis kuivatamisel või pesemisel. «Olulisemad innovatsioonid pesuseadmetes, mis tagavad kanga pikaealisuse, kauni vormi ja värvi säilimise, puudutavadki just nimelt temperatuuride langetamist ning seda tulemustes kompromisse tegemata. See on eriti oluline just spordirõivaste hooldamisel, mis vajavad oluliselt tihedamat pesu ja kuivatamist, mistõttu on koorumus kangale sedavõrd suurem,» lisas Peetris. 

Suurimad müüdid puudutavad Peetrise sõnul aga kuivatamist. «Meie mõtetes on kangastunud pilt komöödiafilmist, kus kuivatist võetakse välja kolm numbrit väiksem kampsun. Reaalsus siiski nii humoorikas pole ning tänapäevaseid kvaliteetseid kuivateid kartma ei pea,» lisas Peetris, kelle sõnul masinkuivatus ei tähenda täna isegi ilmtingimata kõrgetel temperatuuridel tugevat tsentrifuugimist. «Uusimad kuivatid imiteerivad näiteks tasapindkuivatust, kuivatades rõivaid justkui, oleksid need pinnale kuivama laotatud. Lisaks annavad nutikad sensorid masinas signaali, kui niiskustase on piisavalt madalale langenud ja pesu on kuiv, masin lõpetab seejärel ise tsükli, vätides ülekuivatamist, mis kulutab kangast,» lisas Peetris. 

Turul on valik rohke ja teinekord võib ka sarnane programmi nimetus erinevatel masinatel tähendada erinevat asja, mistõttu soovitab Peetris alati konsulteerida kaupluses spetsialistidega, kes aitavad leida sobivaima seadme, lähtudes iga inimese harjumustest ja vajadustest ning selgitades, mida üks või teine programm konkreetse seadme puhul teeb.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles