Miks siis ikkagi nõgeseid korjata?
Nagu mainitud, on kevadisel taimel suur vägi sees, ta aitab kevadväsimuse vastu, puhastab organismi, toidab verd, toetab neerude tööd, parandab soolte tegevust. Nõgeses on rikkalikult C-vitamiini, rauda, valke, orgaanilisi happeid, B1, P ja K-vitamiini, karotinoide jpt kasulikke aineid.
Nõgesetee aitab suurendada emadel rinnapiima hulka, leevendab vanematel daamidel klimakteerseid vaevusi, aitab suhkruhaigust ohjeldada, parandab põrna tööd. Välispidiselt toimib ravivalt nahahaiguste puhul, juustele aga annab ilusa läike ja muudab nad tugevaks.
Rahvameditsiinis on kasutusel kõik taime osad – lehed, varred, juured, seemned – kuid kevadisel nõgesel on ikkagi kõige olulisem ürt: see on noored lehed ja varred.
Nõgese kasutamine on lihtne
Võta peotäis noori taimi, vala üle kuuma veega, lase natuke seista. Kui taimed on puhtad, siis võid kasutada seda leotist kas välis- või seespidiselt, juua väikeste lonksudega klaasitäis või paar päeva jooksul, selle veega võid ka loputada juukseid, jättes nõgesevee juustesse.
Aga taimed kurna veest, pigista kuivemaks, haki peeneks ja lisa toitudesse – salatid, supid, smuutid, kohupiim – ole loominguline! Kevadine nõges on maitsev, aga hilissuvel enam mitte nii väga, kasuta seda aega!
Kui on tahtmist, siis võid nõgeseid ka talveks varuda, ehk siis korjata ja kuivatada. Siingi on samad reeglid: korja päikesepaistelise ilmaga, kuivata õhukese kihina puhtal paberil või restil, võimalusel tuuletõmbuses, et vältida niiskuse tekkimist ja hallitust. Õigesti kuivatatud droog on ilusat tumerohelist värvi, seda on lihtne peenestada. Kõiki drooge tasub hoida kaanega klaaspurgis, päikesevalguse eest peidus. Selline droog säilib paar aastat.
Nõgeseteed võib juua kevadise kuurina – näiteks nädala vältel, pidades seejärel vahet. Mõnel juhul, kui tekib mingigi reaktsioon, kuna taim on väga tugev, siis tuleb kindlasti katkestada.
Kevadise joogi saab, kui võtta 1 tl peenestatud lehti, lisada klaas kuuma (50-600C) vett, lasta tõmmata 7-10 minutit. Juua lonkshaaval päeva jooksu 1-2 klaasi päevas.
Hoiatus: ettevaatlikult tuleks nõgesejoogiga ravikuuri suhtuda neil, kel vereproov näitab vere liiga kiiret hüübimist, nõges võib muuta vere paksuks ehk vere hüübimist suurendada.