E, 5.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Õige kööginuga muudab söögivalmistamise oluliselt mõnusamaks

Anna-Liisa Mets
, Kodu.postimees.ee vastutav toimetaja
Õige kööginuga muudab söögivalmistamise oluliselt mõnusamaks
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Foto: Fiskars

Kuna kvaliteetne nuga on pikaajaline investeering, mis muudab ka kõige tüütuma hakkimise nauditavaks tegevuseks, on eriti oluline valida töövahend, mis peab kaua vastu ning sobib koka kätte kui valatult. 

Poodi jõudes võivad aga nugade erinevad materjalid, suurused, brändid ja paarist kuni saja euroni küündivad hinnad segadusse ajada ka kogenud köögikunstniku. Fiskarsi nugade tootejuht Laura Ilonen aitab nugade maailmas orienteeruda ning jagab nippe, kuidas terav, vastupidav ja kergesti juhitav kööginuga poest üles leida.

Vali nuga vastavalt eesmärgile

Kui professionaalid vajavad tööks enamasti ühte või kahte nuga, siis kodus võiks olla nugade valik suurem. Baas-tööriistade hulka võiks kuuluda suur kokanuga, koorimis- ja leivanuga ning mõned väiksemad lõikamisriistad aed- ja puuviljade lõikamiseks.

Noa suurus ja kuju sõltub selle kasutamise eesmärgist. Näiteks sakiline nuga on mugav tomatite ja teiste pehmete köögiviljade lõikamiseks, õhem nuga muudab fileerimistöö lihtsamaks ning lihanuga aitab steigist lõigata ideaalselt õhukesed viilud. Kui ise otsustada ei oska, siis otsi poest valmis komplekt köögis enim kasutust leidvate nugadega, mis on koostatud kodukokkade vajadusi silmas pidades.

Hoia nuga enne ostmist

Enne ostmist proovi nuga võimalusel käes hoida ja tunneta, kuidas käepide kätte sobib. Noa valiku puhul on oluline nii tasakaal kui ka käepideme üldine mugavus. Kuna me kõik oleme erinevad, siis ei pruugi ühe inimese soovitatud nuga teisele kätte sobida.

Proovi erinevaid nuge ja mõtle ka sellele, millised on need toidud, mida kõige tihemini lõikama hakkad. 

Kergem nuga on hea kiireks ja täpseks lõikamiseks, raskemad noad aga sobivad värske ingveri, pähklite, palmisuhkru ja muude kõvade koostisosade lõikamiseks.

Käepide olgu korralik

Nugade käepidemed on tihti valmistatud puidust, plastikust, metallist, tugevdatud vaigust ja teistest vastupidavatest materjalidest. Vanakraami poest leiab ka luust ja puidust käepidemega nuge, kuid nendega tuleb olla ettevaatlik, sest aja jooksul muutuvad sellised materjalid muredaks ja võivad kasutaja käes puruneda. Kindlasti tuleks vältida madala tihedusega materjalidest ja pehmest puidust valmistatud nuge. Lõikeriista ostes tuleks tähelepanu pöörata ka käepideme ja tera ühenduskohale, kus ei tohi olla näha ühenduskoht ega vahe. Need näitajad muudavad noa nõrgaks ning lisaks ei suuda ükski usin nõudepesija väikesest praost sinna sattunud toitu kätte saada, mis omakorda loob soodsa kasvulava bakterite tekkeks.

Hind määrab kvaliteedi

Nugade kõrgem hind viitab nende tootmisprotsessi keerukusastmele ja toote valmistamiseks kasutatud materjalide kvaliteedile.  Näiteks on kallima kategooria terasest võimalik toota nuge, mis püsivad väga kaua teravad ja muutuvad ka teritamisel erakordselt teravaks. Sellise noaga on tagatud sujuvam lõikamine ning vajadus vähem jõudu rakendada, mis omakorda muudab terava noa erakordselt turvaliseks.

Köögivalitseja jaoks on kallis ja kvaliteetne nuga õige hooldamise korral investeering pikkadeks aastateks.  

Need, kes soovivad soodsamat, kuid siiski kvaliteetset nuga, võiksid osta roostevabast terasest valmistatud noad. Kallimas kategoorias valitsevad aga suure süsinikusisaldusega roostevabast terasest noad.

Pese, hoiusta ja terita

Kui nuga välja valitud, tuleb selle eest ka hoolt kanda. Nugade hoiustamiseks on parim spetsiaalselt disainitud hoidik või seinale kinnituv magnetriba, sest sahtlis hõõrduvad terad üksteise vastu ja muutuvad nüriks. Väga oluline on peale igat kasutuskorda nuge pesta ning kuivatada. Kui kasutate nõudepesumasinat, tuleks esmast veenduda, et valitud noad üldse sobivad masinpesuks. Kuigi tootja info kohaselt võivad noad olla masinpesuks sobilikud, soovitavad Fiskarsi köögieksperdid võimalusel pesta oma nuge alati käsitsi.

Unustada ei tohiks ka teritamist, sest professionaalse koka töörutiini kuulub nugade teritamine enne igat kasutuskorda ning parim viis selleks on õppida selgeks teritamispulga kasutamise kunst!

Huvitava valiku kööginugasid leiab ka osta.ee järelturult.

Märksõnad
Tagasi üles