E, 28.11.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Asi, milleta ei tasu maja ehitamist alustada

Kodu.postimees.ee
Asi, milleta ei tasu maja ehitamist alustada
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Foto: www.pexels.com

«Oma kodu rajamine on kindlasti suur ja julge mõte. Kuid ainult mõttest ei piisa ja tuleb oma mõtted ka ellu viia. Kuidas alustada oma maja ehitamist ja millest siis oleks mõistlik alustada?» kirjutab Eno Pappel majaehitaja.ee blogis. 

Tee lihtne tegevusplaan

Pappeli sõnul tuleks maja ehitamisel alustada tegevusplaani koostamisega. Tegevusplaan peaks olema lihtne ja selge ning tegelikult piisab ka ainult väga lühikesest plaanist. «Mida vähem esialgu tegevusplaanis tegevusi kirjas, seda isegi parem, sest siis ei ehmata tööde hulk kedagi ära,» selgitab Pappel.

Mis võiks olla esimeses lihtsas tegevusplaanis?

1. Majaehituse finantseerimine

Pappel selgitab, et maja ehitamisel on tavaliselt vajalik leida ka täiendav finantseerimisallikas ehk taotleda pangalaenu. «Pankade kodulehel on olemas esmased laenukalkulaatorid, mille abil saab ise teha esialgsed arvutused laenuvõime osas. Samas täpsema ja konkreetse laenupakkumise osas on kindlasti vajalik kokku leppida kokkusaamised mõne panga laenukonsultandiga ja koostöös pangaga otsida konkreetseid lahendusi,» räägib asjatundja. Kindlasti ei tasu mehe sõnul piirduda ainult ühe pangaga, vaid võimalusi tuleks uurida erinevatest pankadest. 

Tegevusplaani tuleks aga kindlasti kaasata:

 • Omafinantseeringu mahu väljaselgitamine
 • Laenuvõimaluste väljaselgitamine
 • Võimalike tagatisvarade väljaselgitamine sh. maja ehitamisperioodil maja turuväärtuse hindamiste vajalik arv

2. Krundi valik

Maja tarvis sobiliku ehituskrundi otsimine on Pappeli sõnul üks raskemaid tegevusi, millega peab iga majaehitaja hakkama saama.

«Krundi valikul ei ole kindlat loogikat, ennekõike peab see lihtsalt meeldima nagu ka krunti ümbritsev keskkond,» kirjutab blogija.

«Krundi valimisel valitakse kodu, kohta kuhu alati tahad tulla ja kus tunned ennast hästi. Krunti tasub võimalusel vaatamas käia erinevatel aastaaegadel ja nii päiksepaistes kui vihmasel päeval. Ainult nii tekib õige ettekujutus ning õige tunne, kas krunt sobib või mitte.»

Kindlasti tuleks välja mõelda:

 • Asukoht: kaugus keskusest, töökohast, lasteaiast, koolist jne.
 • Kommunikatsioonide olemasolu kontrollimine või nende rajamise kulude selgitamine
 • Juurdepääs krundile, tee olukord
 • Päiksevalgus ja maja orientatsioon
 • Võimalike muude krundiga või sellega piirnevate aladega seotud piirangute väljaselgitamine (detailplaneeringud, rajatavad teed, tööstushooned jne.)

3. Maja projekt

Maja projekti valikul tuleb Pappeli sõnul abiks  erinevate tüüpprojektide sirvimine ja selle abil esmase arusaama kujundamine, milline võiks olla maja arhitektuur ja välisilme.

«Maja ruumiplaani koostamisel on mõistlik algul panna kirja kõik ruumid, mis pähe tulevad. Hiljem nagunii ruumiplaan korrastub ning muutub kompaktsemaks.»

Maja projekti puhul peab spetsialisti sõnul jätma endale aega läbimõtlemiseks, töötama ühe versiooni projektist välja ja laskma sellel «seedida», et tunnetada projekti sobivust.

Kindlasti tuleks välja mõelda:

 • Maja ruumide arv ja suurused ehk esmane ruumiplaan ning funktsionaalsus
 • Korruselisus
 • Välisilme ja stiil
 • Maja sobivuse hindamine valitud krundile
 • Tüüpprojekti ostmine (ka näiteks koos ehitamisega) või eraldi individuaalprojekti tellimine arhitektilt
 • Sidumisprojekti koostamise tellimine ja ehitusloa taotlemine

4. Ehitamise hind ja ehitaja valik 

«Kõige olulisem ja keerulisem ülesanne on korraldada hinnaküsimine selliselt, et seal sisalduks kõik soovitud,» kirjutab Pappel oma blogis. «Iga hinnapakkumises toodud rea osas tuleb välja selgitada, mis seal täpsemalt sisaldub.» 

Lihtsasse tegevusplaani peaks kindlasti kaasama:

 • Hinnaküsimise põhjalik ettevalmistamine ja hinnaküsimise korraldamine kaasates vähemalt 5-6 ehitusfirmat.
 • Hinnapakkumiste tulemuste analüüsimine
 • Läbirääkimised ehitajatega
 • Vali ehitaja ja sõlmi ehitusleping

«Selline lihtne plaan ei kata küll kaugeltki kõiki tegevusi, kuid on piisav selleks, et käivitada oma maja ehitamise protsess. Kui see protsess on juba kord käima lükatud siis läheb kõik edasi juba lihtsamalt. Seejärel tuleb lihtsalt pidevalt ette kerkivad probleemid ükshaaval lahendada ning hoida sihti silme ees,» annab Pappel nõu.

«Tee omale lihtne tegevusplaan ja pane oma majaehituse protsess pöörlema!» kõlab tema soovitus.

Märksõnad
Tagasi üles