K, 22.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

«Minu kodu» blogi: Meie valgete seintega kodu ehk siseviimistlusest

Kärt-Britt Kokk
«Minu kodu» blogi: Meie valgete seintega kodu ehk siseviimistlusest
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Valged seinad, valge puitlagi, ümmargused puidust plafoonlambid
Valged seinad, valge puitlagi, ümmargused puidust plafoonlambid Foto: Kärt-Britt Kokk

Üldiselt jagunevad arvamused kaheks: need, kes armastavad valgeid elamisi ja need, kes peavad neid haiglat meenutavateks kõledateks ruumideks. Ma kuulun sinna esimesse rühma. Kuigi nõustun, et liiga valge pole ka hea. 

Samal ajal kui väljas tegutseti meie majaesise ja aiaga, tegutsesime meie majas sees, et saada teine korrus kipsi alla. Maikuu nädalavahetustel ja terve juunikuu, sh kogu oma puhkuse, tegelesime teise korruse välja ehitamise ja viimistlemisega. Vahepeal käis ka plaatija, kes terve esimese korruse pesuruumi ära plaatis, aga sellest kirjutan eraldi postituses kui pesuruumis ka segistid ja muu vajalik paigas on. 

Viimaste seinade ehitamine

Juuni alguses oli teisel korrusel veel puudu nii villa kui kipsi - näiteks kaldlae vill katuseakende ümbruses ja kaldlae alune põranda osa, mille paigaldamine käis paraja kondiväänamise saatel. Juuni alguses tuli mehe vend meile appi ja koos tegutsedes sai suurem osa kipsi seina. Samal ajal paigaldasin mina villa sinna, kus see veel puudu oli. 

Trepihall maikuu keskel
Trepihall maikuu keskel Foto: Kärt-Britt Kokk

Kipsi paigaldamise käigus tuli jooksvalt ideid, kuidas ruumi paremini ära kasutada. Nii otsustasime näiteks kodukontori toa täiesti avatuks jätta ja laiendada seda ruumi veel umbes poole meetri võrra meie magamistoa arvelt. Selle poole meetrise ruumi peale mahutasime ära seinakapi, kuhu saab teisel korrusel koristusasjad ja muu majapidamises vajalikud esemed paigutada - nt varstolmuimeja, puhastusvahendid, lambipirnid ja muu selline, mida teisel korrusel vaja võib minna ja mida oleks tüütu pidevalt tehnoruumist toomas käia. 

Kodukontori ja magamistoa vaheline sein, mida nihutasime pool meetrit
Kodukontori ja magamistoa vaheline sein, mida nihutasime pool meetrit Foto: Kärt-Britt Kokk

Pea igas toas kasutasime ka kaldlagede allolevat ruumi ära, tehes sinna sisse puidust riiulid. Suurema lapse toas sai katusenurka eriti lahedalt ära kasutada - seal toas on kahe maja katuste ühinemiskoht ja nii tekkis sinna suhteliselt avar süvend, kuhu saab siis kas laiendada garderoobi või teha raamatute jaoks riiulid. 

Kaldlae alla ehitatav puidust riiul (suures magamistoas)
Kaldlae alla ehitatav puidust riiul (suures magamistoas) Foto: Kärt-Britt Kokk
Kaldlae all ära kasutatud pind riiulite jaoks - õlivahaga viimistletud. Liistud veel puudu.
Kaldlae all ära kasutatud pind riiulite jaoks - õlivahaga viimistletud. Liistud veel puudu. Foto: Kärt-Britt Kokk

Seinu ehitades mõtlesime ka sisekujunduse peale - kuhu tulevad seinariiulid ja muud asjad, mis võiks vajada toestust - nendel seinadel sai lisaks kipsile kasutatud ka OSB plaati, mis ühtlasi ka jäigastavad kogu maja karkassi. Samamoodi said üle käidud ka kõik seinakontaktide täpsed asukohad ja lülitite asukohad. Soovitan teha iga toa kaupa nimekiri, milliseid elektrit tarbivaid esemeid seal toas võiks tulevikus kasutada ja selle järgi paigutada pistikupesad. Ja alati tasub neid rohkem panna kui esialgu vaja tundub minevat. 

Siseviimistlus - seinad

Esimene tuba, mida viimistlema hakkasime oligi meie magamistuba, mis on teise korruse suurim tuba - ligi 22 ruutmeetrit (sealjuures on põrandapinda isegi rohkem). Meie magamistoast läheb läbi ka õhk-kütte kamina korsten, millele oli vaja karkass ehitada. Selleks, et see karkass lihtsalt kipskast välja ei näeks, plaanime selle katta liimitavate tellistega. Ühtlasi annaks see toale ka värvi ja iseloomu juurde. 

Kamina korstnatoru koos kipskarkassiga (toa keskel)
Kamina korstnatoru koos kipskarkassiga (toa keskel) Foto: Kärt-Britt Kokk

Kamina korstna karkass ühtlasi jaotab ruumi kaheks - selle taha jääv osa saab avatud garderoobiks ja selle ees olev osa saab magamisruumiks. Algne plaan - teha siia tuppa ka töönurk - sai ringi mõeldud. Olen viimased 3 aastat teinud arvutiga tööd magamistoas ja leidsin, et see peab lõppema. Magamistuba olgu siiski vaid magamiseks ja kodukontor eraldi tuba. Esialgne plaan teha eraldi vaid külaliste tuba, mis enamuse ajast tühjalt seisaks, jäi selle tõttu katki - sellest sai nüüd avatud kodukontor, kus ühtlasi hakkab olema ka lahtikäiv diivan külaliste majutamiseks. 

Värvimise lõpetamisel pesin ka kõik aknaraamid ja -klaasid puhtaks. Toad võtsid kohe teise ilme! Paljud on muretsevalt küsinud, et kuidas kõikide nende aknaruutude pesemine välja näeb ja kui palju aega see võtab. Ma ütleks, et suurte ilma ruutudeta akende pesemine on isegi nürim tegevus. Väikse ruutude puhtaks saamine oli väga lihtne ja ei võtnud üldse nii eriliselt palju aega. Abiks võtsin ühe spetsiaalse masina, mis põhimõtteliselt on nagu tolmuimeja põhimõttel klaasikuivataja - masin kogub kogu musta vee paagi sisse ja jätab randivaba tulemuse. Proovisin üht akent ka käsitsi - vaid pritspudelit ja paberit kasutades pesta ja see oli oluliselt ajakulukam, paberit läks ka meeletult ja tulemus ei olnud nii hea. Masinaga kuivatades tuleb paberiga kuivatada vaid raamiäärsed, kuhu masin hästi ei ulatu. 

Suure magamistoa aknad (idasse)
Suure magamistoa aknad (idasse) Foto: Kärt-Britt Kokk

Kõik teise korruse toad saavad sama viimistluse - valgeks värvitud seinad, heledaks vahatatud puitlagi ja tume puitpõrand. Kõik seinasisesed riiulid, aknalauad ja tubade uksed ning kõik muud puitdetailid saavad samuti sama viimistluse - tumeda õlivaha, mis meenutab antiiktamme.

Valgete seintega kodu on olnud minu ammune unistus. Minu jaoks on valge sein ideaalne taust kõikidele sisustuselementidele. Valge sein ei tee minu meelest kodu vähem hubaseks, kui on osatud kasutada mööblit, tekstiile, toataimi ja muud sellist, mis tegelikult ühe kodu isikupäraseks teevad ja neid saab ka tujude muutudes välja vahetada ja nii üsna kiirelt kodule teise ilme anda. Samas näiteks ei kujutaks ka mina ette üleni valges toas elamist. Kontrasti peab olema! Põrand tuleb meil üsna tumedakirju, suur osa mööblit samuti. Valgeid tekstiile praktiliselt ei tulegi.

Väga palju mängib sisekujunduses rolli ka loomulik valgus ja ruumide suurus. Väikeste akendega ja väikeses ruumis tumedad või kirjud seinad teevad toa visuaalselt veel väiksemaks. Tume lagi tekitab visuaalselt mulje, et lagi on madalam, kui ta tegelikult on. Meil on teisel korrusel lõunapoole vaid laste magamistubade katuseaknad, seega heledad toonid siseviimistlusel olid üliolulised. Ma loodan, et saan lõpptulemust jagades näidata, et valgeid seinu ei pea kartma kui ülejäänud esemetega hubaseid värvitoone sisse tuua. Muidugi, boheemlasliku stiili armastajaid ei veena ka sellega ümber ja see polegi mu plaan. Kodu peab olema meeldiv ikka nende jaoks, kes seal elavad. Minu jaoks tunduvad hirmuäratavad näiteks lastetoad, kus on seintel kasutatud tumedakirjuid tapeete või tumedaid värve. Lastetubades on tavaliselt esemed niigi kirjumad kui mujal ja kokku tekitab selline kooslus mu meelest tohutult ärritava keskkonna. Õnneks on mu lapsed õnnelikud, et nad üldse oma toa lõpuks saavad ja ei ole siiani sisekujunduse osas sõna eriti võtnud. Meie jaoks peab kodu olema rahuliku üldmuljega - nii et kriiskavaid toone, nikerdatud esemeid ja nipsasjakesi meie kodust enamasti ei leia. See-eest kindlasti leiab ohtralt erineva tekstuuriga tekstiile - patju, kardinaid, mõned valitud vaibad; lisaks siis lambid, toataimed, pildid ja küünlad. 

Siseviimistlus - lagi

Kohe päris majaehituse alguses oli selge, et laed tulevad meil puidust, mitte kipsist. Üks põhjus oli muidugi see, et puitlagi on palju ehedam ja hubasem aga natuke ka see, et me mõlemad ei salli lae pahteldamist ja lihvimist. Üheks tingimuseks laelaudade viimistluse valimisel oli see, et nad poleks liiga tumedad, aga samas puidumuster kenasti näha oleks. Puidupood, kust me suurema osa materjale tellinud oleme, saatis meile ühe valge vahaga viimistletud lauajupi näidiseks ja otsustatud oligi. 

Valgeks vahatatud laelauad
Valgeks vahatatud laelauad Foto: Kärt-Britt Kokk

Laelauad paigaldasime spetsiaalsete klambritega, mis andis võimaluse paigaldada voodrilauad selliselt, et kinnitusi ei jää näha. Klambrid kinnitatakse laua soone külge ja siis kruvitakse karkassi külge. Esimeste ja viimaste laudadega olime siiski sunnitud kasutama naelapüstoli abi, sest klambrit seal kinnitada ei saanud. Abiks oli ka ristjoonlaser - eriti neis kohtades, kus katuseaken katkestas lauarea aga akna kohalt pidi laudis jooksma siiski ühes joones edasi. 

Laelaudade paigaldamine
Laelaudade paigaldamine Foto: Kärt-Britt Kokk

Meie magamistoas on umbes viiemeetrine kaldlaega sein - selle laudade paigaldamine toimus suures osas kahekesi. Väiksematel lagedel paigaldas mees üksi. 

Üldvalgustus

Toad said ka üldvalgustuse paika - laelambid, mis on valgeks lakitud puidust raamiga plafoonid. Jällegi - igas toas on täpselt samad lambid. Üldvalgustusena on need piisavalt eredad, et kõik vajalik tehtud saaks. Lastetubadesse paneme tugevamad LEd-pirnid kui enda tuppa. Mõlemas lastetoas tuleb erinevaid väiksemaid kohtvalgustusi ka - näiteks voodi juurde lugemislamp, kirjutuslaua lamp ja kapiriiuli alune lamp. Mida rohkem erinevaid valgusteid, seda parem. Otsustasime, et igas toas võiks olla suhteliselt tugev üldvalgustus, aga ka võimalus hubaseks valgustuseks. Valgustid see-eest on igas toas stiililt täpselt samad. Trepihallis, esikus, tehnoruumis ja pesuruumides kasutame süvistatud piimja klaasiga led-lampe. 

Üldvalgustuseks valitud laelambid
Üldvalgustuseks valitud laelambid Foto: Kärt-Britt Kokk

Kuni põrandani viimistletud toad

Järgmised fotod on tõenäoliselt hetkel veel üsna igav vaatepilt, sest tooniandvaid esemeid veel ju pole. Nende tubade ilme muutub täielikult kui need lõplikult sisustatud saavad.

Suur magamistuba (panoraamfoto)
Suur magamistuba (panoraamfoto) Foto: Kärt-Britt Kokk
Väiksema lapse tuba
Väiksema lapse tuba Foto: Kärt-Britt Kokk
Suurema lapse tuba
Suurema lapse tuba Foto: Kärt-Britt Kokk
Kodukontor-külaliste tuba (panoraamvõte)
Kodukontor-külaliste tuba (panoraamvõte) Foto: Kärt-Britt Kokk
Trepihall
Trepihall Foto: Kärt-Britt Kokk

Lähipäevadel peaks teine korrus ka põrandaküttetorud paika saama. Niikaua kui spetsialistid neid paigaldavad ja kuni põrand saabub, on plaan ka esimene korrus sama kaugele viimistletud saada. 

Loe ka teisi minu blogipostitusi SIIT ja rohkem pilte ning jooksvat infot leiab Facebookist: Minu kodu lehel. 

Märksõnad
Tagasi üles