Päevatoimetaja:
Kristina Kostap

Mis teeb ökotoidust ökotoidu?

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Kaerahelbed.
Kaerahelbed. Foto: panthermedia.net / Rezeda Kostyleva

„Öko“ nagu maagiline võlusõna, millega nimetatakse nii oma aiast nopitud marju, vanaema juures kasvanud kartuleid ning venna püütud kala. Aga millist toitu tohib tegelikult ökotoiduks nimetada ja mis selle sõna taga peitub?

Ökotoit on teise sõnaga mahetoit – tervislik ja puhas ning keskkonnasõbralikult toodetud ning vähemalt 95% selle toote koostisosadest peab olema pärit mahepõllumajandusest. Kuidas seda kontrollida? Tarbijate jaoks on Eestis niimoodi kasvatatud toidule välja spetsiaalne mahemärk, mis näitab, et farmid kasutavad mahevilja kasvatamisel kahjurite ja umbrohu tõrjeks looduslikke vahendeid ning mehhaanilisi võtteid.

Mahetoit ei ole inimeste ja loomade tervisele kahjulik ega sisalda kunstlikke värvi-, lõuna- ja maitseaineid ning geneetiliselt muundatud organisme ehk GMOsid. Muide, teravamad ninad tunnevad mahetoote ära loodusliku lõhna ja maitse järgi!

Mahemärgi jagamine on aga riikliku järelevalve all: põllumehi kontrollib põllumajandusamet, mahetoidu töötlejaid, turustajaid ning toitlustajaid veterinaar- ja toiduamet. Eesti põllumeeste mahemärgi olemasolu saab kõige lihtsamalt kontrollida Põllumajandusameti kodulehel olevast mahepõllumajanduse registrist. Mahetooteid saab osta üle Eesti nii suurematest kauplusekettidest, ökokaupade poodidest kui ka otse talunikelt.

Tervislikud maheteraviljad amarant ja kamut

Mahemärgi on oma ÖKO-sarjale taotlenud ka Eesti suurima kuivainete tootevalikuga kaubamärk Veski Mati. Sarja kuuluvad hetkel viis toodet: kahte sorti mahedalt toodetud pastad, täistera kaerahelbed rukkikliiga, 5-täisterahelbed amarantiga ning 7-täisterahelbed iidsete teradega.

Kõige huvitavamad tooted on neist kindlasti kaks viimast. 5-täisterahelbed amarantiga sisaldab on ÖKO rukki-, odra-, kaera-, nisu- ja riisihelbeid ning 10% ulatuses amarant seemneid. Kui ülejäänud koostisosad on teada-tuntud, siis amarant võib olla põllusaadus, millest inimesed väga palju ei pruugi teada.

Amarandi ehk rebasheina seemned olid inkade ja asteekide igapäevane leivavili. Hirsist veidi suuremad kollakad seemned on maheda pähklise maitsega ning sisaldavad täisväärtuslikke valke, magneesiumi, rauda, rohkelt kiud- ja mineraalaineid. Kaltsiumi leidub amarandis muide kaks korda enam kui piimas ning samuti sisaldab see palju aminohapet lüsiini, mis aitab ühtlasi organismil kaltsiumi omastada. Amarant on gluteenivaba ehk sobib ka teraviljavalgu talumatuse korral.

Veski Mati ÖKO 7-täisterahelbed iidsete teradega sisaldavad lisaks mahedalt toodetud kaera-, odra-, rukki-, maisi-, nisu-, tatra-, riisihelvestele 10% ulatuses KAMUT® Khorasan helbed. Mis on kamut? Tegemist on iidse nisusordiga, mille terad on tavalistest nisuteradest kaks-kolm korda suuremad, sisaldades 20–40% enam valke, mis on vastuvõetav ka enamikule teraviljagluteeni talumatutele.

Kamutis on rohkesti rasv- ja aminohappeid, mineraale ja vitamiine, samuti luid tugevdavat mangaani, seedimist soodustavaid ning kolesterooli alandavaid kuidaineid ning külmetushaigusi ennetavat tsinki. Lisaks on kamut hea fosforiallikas, mis soodustab neerude tööd, eemaldades organismist toksiine ja muid jäätmeid. Suure valgusisalduse tõttu kestab kamutit süües täiskõhutunne kauem.

Teraviljahelbed kuuluvad tänu oma vitamiinide, mineraalide, süsivesikute, rasvade ja valkude suurele sisaldusele lahutamatult täisväärtusliku toitumise juurde. Miks mitte astuda veel üks samm tervislikkuse poole ja eelistada mahedalt toodetud toiduaineid?

Tagasi üles