Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
/nginx/o/2017/10/19/7232473t1he2a1.jpg)
Lihtsad sammud ja käitumisharjumused meie igapäevaelus muudavad maailma. Seepärast pani Keskkonnaagentuur kokku 20 soovitust, kuidas igapäevaelus keskkonda säätvamaid valikuid teha.
- Vaata, milliseid märgiseid tooted pakenditel kannavad. Eelista keskkonnateadlikult ning väikese ökoloogilise jalajäljega toodetud tooteid. Tunned need ära luige- ja lillekujulise märgise järgi ning loodusele sõbralikke valikuid leidub nii ehitusmaterjalide, kodukeemia kui ka majutusasutuste seas nii Eestis kui ka mujal maailmas.
/ Keskkonnaagentuur
/ Keskonnaagentuur
- Jälgi, kuidas on tooted ja kaubad pakendatud ning ära pakenda neid ostes ise üle (asetades näiteks vaakumpakis toote omakorda kilekotti jms).
- Poodi minnes võta kaasa oma korduvkasutatav kott, kohapealt ostes kasuta võimaluse korral mitte plastik- vaid paberkotti.
- Õpi sorteerima prügi ning püüa see komme endale ja oma lähedastele või kolleegidelegi sisse harjutada. Spikri leiad SIIT.
- Ole eeskujuks ja loo trende. Näita poes käies, et pakendite korduvkasutamine on hea idee ning kui palud kohvikus kallata kohvi papptopsi asemel Sinu kaasasolevasse termostassi, on see märk keskkonnateadlikust käitumisest
- Kokka kodus või eelista kaalukaupa, siis saad osta täpselt nii palju või vähe, kui tegelikult vajad ja kasutad.
- Ütle kindel "ei" ühekordsetele sööginõudele. Milleks neid papptaldrikuid, plastkahvleid-ja lusikaid arutult raisata?
- Eelista vaheampsudeks pakendivabu suupisteid – puuvilju, pähkleid, seemneid, köögivilju.
- Valmis kodukeemia kasutamise asemel tuleta meelde ema või vanaema soovitused, kuidas naturaalseid aseaineid kasutades (äädikas, sooda, vesi või biolagunevad puhastusvahendid) on võimalik sama tulemust saavutada.
- Loobu ühekordsetest raseerijatest ning proovi vahelduseks habemegeeli või vahu asemel vahuseepi ja vahutit.
- Kogu ja vii panditaara automaati. Niisamuti toimeta ka tühjaks saanud patareidega. Poolikuid vanu pihusteid, kemikaalipurke, suruõhuga täidetud balloone ja muud kodukeemiat ära tühjenda kraanikaussi või WC potti.
- Kodutehnikat (või lambipirne) ostes jälgi nende energia- ja veetarvet, mis on pakendile märgitud. Püüa eelistada neid, mis teevad ära sama töö, kuid teistest olulisemalt säästlikumalt.
- Loobu paberarvetest ja otsepostist. Paljusid asju saab tänapäeval tellida e-arvena või digitaalsel kujul.
- Kingi inimestele pigem emotsioone ja elamusi, mitte asju.
- Selle asemel, et omada, proovi pigem laenutada või jagada (nii raamatuid, sõiduvahendeid, riideid jms).
- Ennast või toidunõusid pestes ära lase veel niisama joosta. Kasuta kraaninuppu ning lase see voolama vaid siis, kui vaja.
- Ruumidest lahkudes tõmba pistikust välja asjad, mis seal niisama voolu neelavad (näiteks mobiili laadimisjuhe, mis pärast töö tegemist sinust kontakti edasi seisma jääb).
- Selle asemel, et harjutada end taarasse villitud veega, eelista joogiks kraanivett. Nii töökohal, kodus kui ka väljas einestades.
- Püüa oma päevaseid liikumisi ette planeerida ning kasuta üksinda autos sõitmise asemel ühistransporti, kondimootorit või auto jagamise teenust.
- Kui töö ja töökoht seda võimaldab, proovi kasutada kaugtöö võimalust.