P, 28.05.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Batuut aknasse: sügistormide eel tasub kodu väga kriitilise pilguga üle vaadata

Anna-Liisa Mets
, Kodustiil.ee vastutav toimetaja
Facebook Twitter
Comments
Foto: VidaPress

Sügistormid pole Eestis haruldased ning nende jõud on küllalt suur: tihti on tagajärgedeks tuhandetesse eurodesse ulatuvad kahjud.

Seesami varakindlustuse tootejuhi Dagmar Gildeni sõnul saavad sügistuultes enim räsida elektriliinid, aiamööbel, batuudid, samuti autod ja majad, millele marutuul murdunud puid ja oksi lennutab. Hullemal juhul rebib tuul lahti ka katuseserva ja teeb sellega teed valla vihmaveele.

Augustis möllanud tugevad tuuled tõid Seesamile kodukindlustuse kahjusid ligi 70000 euro ulatuses. Suurim kahju küündis siis 16 000 euroni. 

«Enne päris talve saabumist kimbutavad Eestimaad taas kiired tuuleiilid, mis toovad kaasa mitmeid kahjujuhtumeid. Suured kahjunumbrid on ka tõestuseks, et tugev tuul ja ka sademed kujutavad endast tähelepanuväärset ohtu inimestele, kodudele, varale ja sõidukitele,» rääkis Gilden.

Riin Aunas sai eelmisel sügisel omal nahal tunda, mida tormikahjud tähendavad: tugev tuul lennutas ühel sügisööl laste batuudi nende elutoa akendesse. Kuna aknad on suured, maast laenu, oli klaaspinda palju. Batuut purustas aknad täielikult, kahjud olid suured ja kindlustus puudus. «See oli meile ikka päris kallis õppetund,» ütles Riin. Sel aastal on nad olnud märksa hoolsamad ja kõik, mis võiks kodu purustada või kahjustada, on üritatud jalust ära pakkida.

Vältimaks suuri kahjusid ja nendega kaasnevaid ebameeldivusi, tasub meeles pidada mõned punktid.

Mööbel ja batuudid siseruumi

Kõik lahtised esemed nagu batuudid, aiamööbel ja laste mänguasjad tuleks hooaja lõppedes talvekorteritesse panna. Aiast, rõdult ja terrassidelt kipuvad need tugeva tuulega lendu tõusma ning erandlikud pole ka olukorrad, kus kinnitamata batuut lendab mööda aeda ringi või maandub naabri aias auto peal. See aga tähendab rahalisi kohustusi naabri ees.

Kontrolli uksi, aknaid, väravaid

Korralikult suletud aknad, uksed ja väravad aga ei allu tugeva tuule tõuklemisele ning aitavad ennetada suurema kahju tekkimist.

Tõmba kodumasinad vooluvõrgust välja

Tuul tekitab tihti ka elektrikatkestusi ja voolukõikumisi, mis omakorda võivad mõjutada kodumasinate toimimist.

Need kodumasinad, mis ei ole mõeldud pidevaks tööks, tuleks tormide eel vooluvõrgust välja võtta. Kindlasti tasub konsulteerida ka spetsialistiga, kes oskab koduse vara kaitsmiseks parimaid näpunäiteid jagada.

Veendu, et katus oleks korralikult hooldatud

Suuremad tuuled ja paduvihmad toovad välja katuste õrnad kohad - tugev tuul võib rebida lahti tüki katusest, aga võib teha kahju ka kogu katusele ning põhikonstruktsioonidele. Tormiohus ei ole ainult vanad majad – tugev tuul võib lahti rebida ka uue katuse. Kontrollige enne tormituulte saabumist nii elumaja kui kõrvalhoone katused ning vajadusel kinnitage või parandage kahtlased kohad.

Tugevad paduvihmad kipuvad tungima läbi katusekonstruktsioonide ka katust lõhkumata ja kahjustada võib saada nii siseviimistlus, kui ka kodune vara.

Hoia puudest eemale

Võimalusel peaks sõidukid parkima puudest ja postidest eemale. Samuti tuleks tugevate tuultega ise kodus püsida, sest murduvad puud on ohuks ka inimestele.

Kui oled aias märganud vana ja murdumisohtlikku puud, siis tuleks see enne tormide algust kindlasti maha võtta. Seda loomulikult kooskõlastatult omavalitsusega. Samuti tuleks eemaldada oksad, millele tuul võib saatuslikuks saada.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles