E, 4.12.2023

Lemmikloomadega üürnike vältimine on põhjendatud

Anna-Liisa Mets
, Kodustiil.ee vastutav toimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Koer korteris.
Koer korteris. Foto: LIIS TREIMANN/PM/SCANPIX BALTICS

Eestis on väga levinud, et üürileandjad ei taha üürnikuks lemmikloomadega inimest. Kas see on ikka mõistlik lähenemine?

On tavaline, et üürileandjad ei armasta loomi ja lapsi, vähemalt mitte üürileantavas korteris. Koduloomad võivad kehva hooldamise puhul jätta ruumidesse spetsiifilise lõhna, samuti võivad nad mööblit lõhkuda, seinu lõhkuda või määrida.

Omaette teema on allergia. Pole sugugi midagi erilist, kui allergikust potentsiaalne üürnik otsustab vaevusi kartes korterit üürile mitte võtta, sest eelmisel üürnikul on olnud koduloom.

Professionaalse üürileandja ja investori jaoks on koduloomade lubamise või keelamise võtmeküsimus rahas, ütleb kinnisvarakäsiraamatute autor Tõnu Toompark. Kui üürnik korteri sisustuse täiendava amortiseerumise riski kinni maksab, ei tohiks olla majanduslike probleeme loomapidamise aktsepteerimisega.

Probleem tekib aga kahjude puhul nende hinnastamisega. Kui näiteks kassiomanik oma karvakera küünejälgi millekski ei pea, võib üürileandja mööbli mahakandmisele minevaks hinnata.

Seetõttu tasub taolist emotsionaalsete ja sageli tulututeks osutuvate vaidluste vältimiseks üürileandjal loomapidajaid pigem vältida.

Kui aga üürileandja leiab, et ta aktsepteerib üürniku loomapidamist, tasub üürilepingusse selgelt ja ühemõtteliselt sisse kirjutada, et üürnik vastutab tema kodulooma võimalike laastamistööde tagajärgede eest.

Vastutus on olemas niigi, kuid lepingusse kantava ja eraldi suuliselt üleräägitava lisapunkti eesmärk on üürniku moraalselt distsiplineerida ja anda märku, et üürileandja ei vaata võimalikest kahjustustest mööda.

Teine, mis üürileandja erilise hoolega peab läbi viima, on vara üleandmise vormistamine. Üleantava vara kvaliteet, kulum ja rahaline väärtus tuleb erilise täpsusega fikseerida, et üürileandja saaks võimalikes hilisemates vaidlustes trumbid enda käes hoida.

Vara üleandmise-vastuvõtmise akti juurde on võimalik lisada fotod üleantavast-vastuvõetavast vallasvarast ja selle seisukorrast. Pilte võib välja trükkida või kooskõlastada need elektrooniliselt.

Vaata rohkem SIIT. 

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles