Levinud on eksitav seos, mis tuleneb otse tõlgitud vürtsköömne saksakeelsest nimetusest Kreutzkümmel, ristiköömen, mis aga on hoopis teine taim: nimelt apteegitill, mille seemneid ehk fenkolit või venkelit kasutatakse ravimina. Apteegitilli lihakat osa võib leida igast suuremast köögiviljaletist. Ristiköömen ei ole köömen vaid apteegitill.
Harilik köömen on kaheaastane haruneva varrega taim, millel on väikesed valged õisikud ja udemetega kaetud lehed. Taime õitseaeg on kesksuvel ja mõne aja pärast valmivad piklikud seemned. Varred lõigatakse siis, kui seemned on pruunikaks tõmbunud. Seemned sisaldavad rohkesti eeterlikke õlisid, mis annavadki tuntud aroomi ja maitse, peamisteks on karvoon ja limoneen. Lisaks ka mitmeid kasulikke aineid ja rohkesti muid elemente.
Kuidas seemned meie aega jõudsid
Köömneseemned on sama vanad kui tsivilisatsioon, neid on leitud viis tuhat aastat vanast elanike matmispaigast Šveitsi järve ääres ja mainitud juba 16. sajandist eKr pärit Teeba arstiteaduslikul papüürusel.
Ameerikasse, õigemini Uus-Inglismaale oma maitsetaime- ja köögiviljaaedadesse tõid nad kolonisaatorid, kuid peagi hakkas taim end ise ka aia taha külvama, praegu kasvab looduses mitmel pool maakeral.
Antiikajal köömneid ei kasutatud, Inglismaal aga tuntakse alates 14. sajandi lõpust. Tööstuslikult kasvatatakse köömneid Venemaal, Madalmaades, Inglismaal, Hispaanias, Norras, Marokos jm. Hollandi köömneseemneid peetakse parimaks nende kuju, värvi ja maitseomaduste poolest.
Euroopa rahvaste folklooris on palju legende ja uskumusi, mille kohaselt on köömneseemnetel maagilised omadused. Ühe sellise uskumuse järgi ei ole võimalik su asju varastada, kui nende hulgas on köömneseemneid.