T, 28.03.2023

Tomatitaimed juba kõrguvad: vaata, kuidas tänavust saaki veelgi suurendada

Kodu.postimees.ee
Tomatitaimed juba kõrguvad: vaata, kuidas tänavust saaki veelgi suurendada
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Valmiv tomat.
Valmiv tomat. Foto: Pexels / CC0 Licence

Kuigi Eestimaa suvi on lühike ja viljade saagikus sõltub suuresti ilmataadi lahkusest, on just tomatisaagi suuruse ja kvaliteedi mõjutamine rohenäpu enda võimuses. 

Kasvuhoone troopilisi temperatuure nautivad tomatitaimed on praeguseks tugevaks ja pikaks sirgunud, õrnad kollased õied on puhkenud ning paljusid taimi ehivad juba ka väikesed rohelised viljad. Tomatisaagi suurendamiseks on viimane aeg veel mõned tarkusesõnad kõrva taha panna.

Temperatuur ja valgus

Tomatid armastavad valguse, soojuse ja niiskuse tasakaalu. Tomatitaime kasvamiseks on kõige ideaalsem päevane temperatuur 22 kuni 24 kraadi. Kui temperatuurinäit langeb alla kümne kraadi, võib taim kiratsema hakata. Liigne kuumus paneb seevastu taime kiirelt kasvama, ent peatab samaaegselt suurenenud toitainete vajaduse tõttu viljade kasvu. Väga palavate ilmade korral soovitavad Fiskarsi aiatargad tomatitaimi kõrvetava päikese eest kaitsta näiteks mõne katteloori abil, mis tuleb sättida taime ja kasvuhoone klaasi vahele keskpäevase päikese ajaks. Kindlasti tuleb avada kõik uksed ja õhuavad, sest tomatite suurimaks vaenlaseks on niiske ja kuum õhk kasvuhoones, mis kahjustab nii lehti kui vilju.

Kui ilmad on kuumad või pisikeses kasvuhoones õhk ei liigu, tuleks taimi igal hommikul õiekobarate juurest raputada. Nii saab aednik aidata soodustada tolmlemist ning saaki poole võrra suurendada. 

Tomatile meeldib magus muld

Kasvuperioodil meeldib tomatitele kergelt happeline muld, ent viljade valmides tuleks nende magusamaks muutmise nimel ka veidi mulda turgutada. Üks tänuväärne vahend selleks on tuhk, mis aitab tõsta mulla pH taset. Tuhas leiduv kaalium on aga mineraal, mis suurendab suhkrute tootmist ja nende jõudmist viljadesse. 

Koduaia kompost teeb imesid

Tervete, mahlakate ja punapõsksete tomatite saamiseks on kõige paremad looduslikud toitainerikkad väetised, mida tuleks kasutada nii enne kui pärast tomatitaimede muldapanekut. Koduaia kompost teeb nimelt pinnase mahedaks ja tomatid magusaks. Kompost sisaldab tomatitaimedele vajalikke makrotoitaineid ja mikroelemente, millest sünteetilistes väetistes enamasti vajaka jääb. 

Ka tomatitaim vajab veidi tuge

Tugedeta taimed hakkavad õigepea kasvama maapinnaga paralleelselt, kasvatades palju harusid, ent vähe vilju. Maapinna lähedus muudab tomatid lisaks ka erinevate haiguste suhtes vastuvõtlikumaks. Niisiis on rikkalikuks saagiks oluline investeerida korralikesse tugedesse. Viimased võib ise ehitada või osta aiandist. Tähtis on taim tugedega ümbritseda võimalikult kiiresti, et hiljem juurestikku ei häiritaks. 

Tundlik tomatitaim ei talu liigset niiskust

Tundlike tomatitaimede kastmine nõuab vilumust ja tähelepanelikkust - mullal ei tohi lasta läbi kuivada, samas kardab tomatitaim ka ülekastmist. Tomatitaimede kastmiseks on parim aeg hommik, sest õhtul kastes säilib kasvuhoones kõrge niiskustase, mis soodustab tomatitaimede haigestumist. Kasvuhoonet tuleks sel põhjusel ka regulaarselt tuulutada, sest kõrge õhuniiskus raskendab tolmlemist ja tugevate viljade kasvamist. Jahedal ajal tuleks tomateid kasta üks kord nädalas, palavate ilmadega aga kaks kuni kolm korda nädalas. Kastmisvesi peaks olema eelsoojendatud ja kindlasti tuleb jälgida, et muld niiskuks sügavuti. 

Märksõnad
Tagasi üles