N, 26.05.2022

Koduomaniku meelespea: äikesekahjude ennetamisel sekundite lugemisest ei piisa

Kristina Kostap
, kodustiil.postimees.ee toimetaja
Koduomaniku meelespea: äikesekahjude ennetamisel sekundite lugemisest ei piisa
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Tihti loevad inimesed sekundeid ning ootavad kõuekärgatuste ning sähvivate välgunoolte lähemale jõudmist.
Tihti loevad inimesed sekundeid ning ootavad kõuekärgatuste ning sähvivate välgunoolte lähemale jõudmist. Foto: Oleg Kozyrev / PantherMedia / Oleg Kozyrev/ Scanpix

Selleks, et kodune vara oleks võimsa äikese eest kaitstud, tasub kõrva taha panna paar kasulikku nõuannet. 

Kuumad suvepäevad võivad küll alata kaunilt sinise taevaga, ent välkkiirelt asenduda süngelt hallide pilvede, kõuemürina ja välgunooltega. Kõikvõimalikele äikesekahjudele tasub juba eos punane tuli anda.

Seesam Insurance AS kahjukäsitlusosakonna juht Ly Jõhviku sõnul on suvine äike suureks ohuks kodutehnikale, suurte ning vanade puude vahetus läheduses paiknevatele autodele ja ka majadele. Samuti on Jõhviku sõnul teada juhtumeid, kus pikselöögi tulemusel on maja hävinenud või sootuks tuleroaks langenud.

«Tihti loevad inimesed sekundeid ning ootavad kõuekärgatuste ning sähvivate välgunoolte lähemale jõudmist ja hakkavad alles siis aknaid sulgema ning tehnikat seinast tõmbama. Batuudid, lahtine aiamööbel ja puu alla pargitud auto aga ununevad tihti sootuks,» tõdes Jõhvik.

Äike võib aga kahju teha ka mõnda teist objekti tabades. Eelmisest aastast on kindlustajal tuua üks näide sellest, kuidas välk lõi maja kõrval kasvavasse tugevasse kuusepuusse. Laiali lennanud suured puutükid lõhkusid maja akna ja tungisid otsapidi voodrisse. See õnnetus lõppes siiski hästi, sest ükski inimene samal ajal läheduses ei viibinud. Inimese ettejäämisel teda ilmselt enam poleks.

Et kodune vara oleks võimsa äikese eest kaitstud ja suvetormi tagajärgi ei peaks puhkuse eelarvest katma, tasub kõrva taha panna järgnev:

  • Kuna äike on peamine süüdlane elektrikatkestustes, mis omakorda kahjustavad vooluvõrgus olevat kodutehnikat, peaks kuumal suvepäeval tööle või nädalavahetuseks maale sõites ühendama vooluvõrgust lahti kõik elektriseadmed ja kaablid.
  • Äike võib kaasa tuua ülitugevad tuuleiilid, mistõttu on eriti oluline sulgeda aknad ja panna turvaliselt ära lahtine aiamööbel ja batuudid. Samuti tuleb veenduda, et turvaliselt oleksid kinnitatud antennid ja muud hoone osad. Lendama hakates ei saa kahjustada üksnes nimetatud esemed, vaid ka kõik teele jääv nagu läheduses parkiv auto, maja aknad ja uksed.
  • Vaata üle kodukindlustuse tingimused ja veendu, et oled võimalike äikesekahjude vastu kindlustatud. Nimelt ei hõlma paljude kodukindlustuse omanike leping koduse vara kindlustust ja tihti hakatakse lepingutingimustega tutvuma alles siis, kui häda juba käes.
  • Maja läheduses kasvavad puud tuleb igal aastal üle vaadata ja vajadusel pehkinud puud maha saagida ning vanad oksad eemaldada. Äikeseaegsed tuuleiilid võivad räsida puid ja kukkuvad oksad tekitada klaasi- ja värvikahjusid parkivale autole ja lõhkuda maja katuse.
  • Inimestel tuleks vältida äikesega ujumist ning puude alla varjumist. Vesi juhib hästi elektrit ning puid võib suure tõenäosusega tabada välk.
Märksõnad
Tagasi üles