Hilton Tallinn Park hotellis asuva restorani The Able Butcher peakokk Ragmar Haabma vastab levinumatele küsimustele, mis liharestorani külastajatel tekkida võivad.
Mida tähendab mõiste liharestoran?
Liharestoranis, nagu nimigi ütleb, on peakangelane liha ja täpsemalt veis. Menüüst leiab harilikult erinevaid steike, ribisid ja teisi liharoogi. Tihti kuuluvad restorani roogade valikusse ka kala- ja mereanniroad. Liharestorani üks iseloomulikumaid omadusi on liha laagerdamine. Veiselihatükke kuivlaagerdatakse kapis ning hoiustatakse spetsiaalses ruumis mõned nädalad (28 päeva), kus sel lastakse edasi valmida. Tavaliselt saavad külastajad valida endale ise meelepärase lihatüki, mille kokk grillil seejärel nende jaoks valmistab. Restoranist võib leida ka veinitoa, kus valitakse roa kõrvale sobiv ja selle maitsenüansse esile toov vein. Enamasti on suur rõhk just punastel veinidel.
Eestis hakkasid liharestoranid tuntust koguma umbes 2000. aastaste alguses ja esimesed neist tekkisid 1996. aastal. Tollal aga ei olnud veel inimeste teadlikkus sellest restoranitüübist ja veiselihast kõrge ning ka kõrge kvaliteediga liha ei olnud sel ajal väga saada.
Mis teab liharestoranist hea liharestorani? Kui näiteks inimene vaatab menüüd, siis millest võib järeldada, et tegu on tipptasemel kohaga?
Nagu öeldud, on kõige aluseks hea lihavalik. Kvaliteet on liharestoranis suure algustähega, kuna tooraine peab olema esmaklassiline. Liharestorani menüüst vaatab tihti vastu erinevat tüüpi laagerdatud veiseliha, näiteks võib heas liharestoranis esindatud olla Black Anguse veiseliha või Wagyu välisfilee. Viimane on Jaapani veiseliha liik ja maailmas väga hinnatud. Tuntumad piirkonnad, kust liha imporditakse, ongi USA, Austraalia ja Uus-Meremaa ning Jaapan.