19. sajandi lõpul hakkasid meie suuremad linnad Tartu ja Tallinn kiiresti kasvama maalt linna asujate arvelt ja I maailmasõja eel moodustasid eestlased linnarahvastikust juba pea kaks kolmandikku.
Enamik neist vabrikutöölised, voorimehed, poesellid, majateenijad, kes valdavalt elasid agulites väga kitsastes oludes – kas ühetoalistes korterites või lausa kööktubades.
Tartu ja Tallinna majad
Nõudmine üürikorterite järele tingis 20. sajandi algul plahvatusliku elamuehituse kasvu ja üürileandjatena kerkis esile eesti väikekodanlus. Üürimaja pidamine linnas tasus ennast ära ning kindlustas püsiva teenimisvõimaluse ja sissetuleku. Elamispindu oli mitmesugusele nõudlusele, alates kuue-seitsme toaga esinduskorteritest kuni vaestele tudengitele ja ametnikele mõeldud ühetoaliste tillukeste uberikeni.
Tsaariaegses Tallinnas kippus üüriturul olema kahesuguseid kortereid: kas väga suuri esinduspindu (nelja-viietoalised ja veel suuremad) või siis päris väikesi kööktube. Üheks levinuimaks elamutüübiks sai kahe teineteise peal paikneva ja enamasti identse põhiplaaniga suure korteriga linnamaja. See majatüüp kujunes välja juba 1860.–1870. aastail ning selliseid hooneid ehitati tsaariaja lõpuni, eriti aedlinlikes piirkondades, sh Tallinnas Nõmmel. Ühes korteris elas pererahvas, teist üüriti välja. Keskmise suurusega, näiteks kahetoalisi kortereid esines harva, eriti eeslinnades.
Nii kujunes väikekorteritega vaesema rahva elamu omaette hoonetüübiks ning levis laiemalt, mida enam hakkas Tallinnast arenema moodne tööstuslinn. Selleaegne majatüüp on saanud ajastu märgina Lenderi nime. See oli lihtne kahekorruseline, sümmeetrilise fassaadiga ja väikeste korteritega üürimaja, mida kerkis tervelt tuhatkond Pelgulinna, Kalamaja, Kelmiküla, Kassisaba, Kitseküla, Torupilli jt eeslinna asumitesse.
Tartus aga kerkisid uued puitagulid Tähtvere, Jaama ja Karlova mõisa maadele ning tekkis Veeriku alev. Need eeslinnad ühendati Tartuga 1917. aastal. Linna eripäraks peetakse arvukaid juugendelemente ja majade omapäraseid täiendusi – tornikesi, keerdtreppe, eraldiseisvaid trepikodasid ja hulgaliselt puitpitse. Elanikkonna kihistumine ei paistnud Tartus nii selgelt silma kui Tallinnas: sageli koosnesid ka lihtsama rahva eluruumid Tartus eraldi toast ja köögist või oli samas majas ühetoaliste korterite kõrval pisut avaramaidki elamispindu. Elavalt liigendatud hoovipoolne fassaad kahe eenduva verandaga ja nende vahel oleva köögitrepikoja mahuga on eriti iseloomulik just Tartu 20. sajandi alguse suurte esinduslike korteritega puitelamutele.