Pole kahtlustki, et kõige olulisem toit esimestel elukuudel on lapsele tema ema rinnapiim, ent mida suuremaks ta kasvab, seda enam kasvab vajadus lisatoidu järele.
«Kuna lapse areng esimesel eluaastal on niivõrd kiire ja olulise tähtsusega just edaspidist elu silmas pidades, tuleb beebile pakkuda lisatoiduga alustamisel võimalikult puhtast ja kvaliteetsest toorainest valminud toitu ning järgida teatud reegleid koguste ja koostisosade suhtes,» rääkis lastearst Reet Raukas, kes osaleb ainsa kodumaise lastetoidusarja Salvest Põnn toodete väljatöötamisel.
Et uue maitsemaailmaga harjumine väikesel ilmakodanikul sujuvamalt kulgeks, vastas kogenud lastearst lapsevanemate kõige põletavamatele küsimustele ning jagas väärt nõuandeid tähtsaks eluetapiks.
Millal on laps lisatoiduks valmis?
Beebi on valmis rinnapiimale lisaks tegema tutvust lisatoiduga siis, kui isu ja huvi toitude vastu suureneb, ka nende vastu, mida teised pereliikmed söövad. Kindlasti on oluliseks indikaatoriks siin ka soov toitu haarata ja suhu pista ning oskus iseseisvalt istuda.
Olenevalt lapsest juhtub see tavaliselt viiendal-kuuendal elukuul. Meeles tuleb pidada, et enne neljandat elukuud ei ole laps veel lisatoiduks valmis.
Esimesel korral piisab siiani piimast toitunud beebile juba vähem kui teelusikatäiest toidust. Aegamööda tuleks kogust suurendada nelja või viie teelusikatäieni, kuid kindlasti ei tasu koguste suurendamisega kiirustada.
Lisatoiduga alustades piisab, kui seda lisaks piimale pakkuda kord päevas ning alles järgmisel kuul kaks korda. Kindlasti ei ole lisatoit mõeldud piima asendamiseks, vaid nagu nimigi ütleb, tuleb seda lisaks anda.