Enne kui me saame teada, mida süüa ja mis on rangelt keelatud, kui oled pegan, teeme selgeks, mida kujutab endast üldse peganlus.
Kas sa oled pegan?
Kui sa need kaks kõla järgi kokku paneksid, oleks sul õigus, pegan on «paleo» ja «vegani» vaimne laps, kuigi seda on väga raske harrastada, kirjutab Delish.
Pealtnäha käivad paleo toitumise ja veganluse põhimõtted üksteisele risti vastu — esimene ülistab liharaskeid eineid, teine aga keelab igasugused loomsed produktid. Kuid siis on veel kuldne kesktee, nagu selgitab peganluse isa, dr Mark Hyman. Ja selleks kuldseks keskteeks on «tõeline värske toit oma loomulikus olekus, töötlemata koostisaineteta, rafineeritud süsivesikuteta ja lisanditeta.» Jah, see tähendab, et liha on OK, kui seda süüakse säästlikult ja ta on lahja ning rohumaal kasvanud.
2015. aastal rääkis Hyman Redbook'ile: «Kui see on õigesti kavandatud, siis võivad nii paleo- kui vegan-toitumine tuua tervisele kasu, näiteks alandada kaalu ja kolesterooli ning pöörata diabeeti tagasi.»
Kui see on midagi, mis kõlab sinu kõrvadele kui muusika ja millega sa võiksid toime tulla, siis siin on nimekiri, mida range peganluse puhul võib ja mida mitte.
Toidud, mida alati süüa:
Taimed:
Kõik, mille glükeemiline indeks on 55 ja 69 vahel. Dr Hyman soovitusel võiks 75 protsenti toidust koosneda taimedest nagu bambusevõrsed, lehtkapsas, sinep, naeris, rooskapsad, lillkapsad, brokoli, tomatid, piprad, baklažaan, porrud, seened;
Puuviljad (samasugune glükeemiline indeks nagu üleval): õunad, kirsid, tumedad marjad, tsitrusviljad, pirnid, mangod, ananass.
Oomega-3 rasvad: pähklid, avokaadod, oliiviõli
Toidud, mida mõnikord süüa:
Liha (ainult kui see on jätkusuutlikult toodetud ja rohumaal kasvanud): veis, kalkun, kana, lõhe, munad
Kaunviljad: Ube, iseäranis, võib süüa mõnikord, kuna nad on hea kiudaine- ja valguallikas.
Looduslikud suhkrud: vahtrasiirup, kookossuhkur, mesi, datlid, vanilje.
Toidud, mida mitte kunagi süüa:
Piimatooted
Tärkliserikkad köögiviljad: maguskartulid, kõrvits
Gluteen, kaasa arvatud täistera ja alternatiivid
Soja
Enamik taimeõlisid: rapsiõli, päevalilleõli, maisiõli, sojaõli