E, 28.11.2022

Prognoos: Tallinna korteriomanikud on 2019. aastal parema homse ootuses

Kristina Kostap
, kodustiil.postimees.ee toimetaja
Prognoos: Tallinna korteriomanikud on 2019. aastal parema homse ootuses
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
1partner kinnisvara juht Martin Vahter.
1partner kinnisvara juht Martin Vahter. Foto: Tairo Lutter / Postimees

1Partner Kinnisvara juhi Martin Vahteri sõnul langeb tõenäoliselt 2019. aastal Tallinnas müüdavate korterite arv ning uute pindade ostjatel tekib rohkem kauplemis- aga ka hingamisruumi.

Martin Vahteri kinnitusel on korterite hindasid viimastel aastatel oluliselt mõjutanud ehitushinna kasv, mis on aga nüüd seisma jäänud, mistõttu ka korterite maksumus järgmisel aastal oluliselt ei kasva. 

«Seni oli Tallinna kinnisvaraturul pigem defitsiit ning palju kortereid osteti juba enne maja valmimist niiöelda paberil ära. Praegu on Tallinna uute korterite laojääk ehk müümata korterite arv ligi 3000, mis on sama palju kui uusi ühes aastas kokku müüakse. Kallimate, üle 300 000-euroste korterite osas on tekkinud jääk ning kiirelt need kaubaks ei lähe. See mõjutab arendusprojektide müügiedu ning kortermaja müüakse lõplikult välja alles aasta jooksul peale valmimist. Selline seis on normaalne ja terve ning natuke on jäme ots läinud ostjate poolele, kes saavad rohkem kaubelda,» rääkis Vahter.

Tulevik on noorte päralt

Vahteri sõnul on juba vähenenud välja antud ehituslubade arv, mis näitab, et uusi elamuid tuleb peale vähem. Lisaks on ka ehitushinnad ja pangalaenude tingimused niivõrd karmid, et jäädakse soodsamaid aegu ootama.

«Kui tavaliselt hinnad peale müügimahtude langust pigem kahanevad, siis järgmiseks aastaks seda prognoosida ei saa. Ka ei ole oodata hinnatõusu, sest rahvas ei saa hüppeliselt rikkamaks ega jaksa kallimalt osta,»nentis Vahter.

Korterimüüki mõjutab tema sõnul järjest enam ka uue noore generatsiooni pealetulek, kes ei taha veel niipea paikseks jääda ja eelistab pigem üürikorteris elada. Korteriostu iga nihkub kaugemale ning huvi majade vastu on sootuks hääbunud. Eestlased pigem ostavad kalli korteri, kui sama raha eest kaks korda suurema maja või ridaelamu. «Seetõttu on eramud korteritega võrreldes soodsad ning majade hinnad jäävad ka järgmisel aastal samale tasemele,» lisas Vahter.

Märksõnad
Tagasi üles