Teadmiseks üüriäriga alustajale: kas äriplaan tagab ka suurema sissetuleku?

Kristina Kostap
, kodustiil.postimees.ee toimetaja
Copy
Äriplaan aitab üürileandjal mõista, kas äril on jumet või mitte.
Äriplaan aitab üürileandjal mõista, kas äril on jumet või mitte. Foto: LIIS TREIMANN / PM/SCANPIX BALTICS

Kinnisvaraanalüütik ja kinnisvarakäsiraamatute autor Tõnu Toompark annab nõu üüriäri teemadel.

Üüriärisse siseneja võib seista mõtte ees, kas kavandatav äriplaan on mõistlik Excel’isse panna, et prognoosida investeeringu tasuvusest. Äriplaani ehk eelkõige rahavoogude ülevaate koostamine on igal juhul väga mõistlik mõte.

Äriplaan aitab üürileandjal mõista, kas äril on jumet ehk kas see toodab kasumit. Kui toodab kasumit, kas piisaval määral, et sellega tasub vaeva näha.

Lisaks aitab süstematiseeritud rahavoogude info mõista, millised tegurid on soovitud tasuvuse saavutamiseks olulisemad ja millised mitte nii olulised. Näiteks, kas üürileandja peaks tegelema rohkem võimalikult kõrge üürihinna püüdmisega või hoopis madala vakantsuse taotlemisega? Või on sootuks oluline näiteks pikk üürileping ja lootus, et lepingu kehtivisaja jooksul ei pea üürileandja korteri remondile raha kulutama?

Seejuures võiks kinnisvara üüriäri planeerides arvestada sellega, et äri peab end jooksvast rahavoost «ära toitma». Võimalik kinnisvara väärtuse tõus las jääda meeldivaks lisaboonuseks.

Kui üüriäri on üles ehitatud ainult kinnisvara väärtuse tõusule, võib majanduse langustsüklisse sattumine üürileandja majanduslikule seisule fataalse hoobi anda.

Samuti võib äriplaan anda vihje õigeaegselt ärist väljumiseks, kui tasuvus investori nõutavale määrale ei vasta. Äriplaan ei ole vaid ühel ajahetkel koostatud staatiline numbrite tabel. Äriplaan peab olema dünaamiline ajas muutuv juhendmaterjal, mis aitab üürileandjal üüriprojekti kitsaskohti vältida.

Vaata rohkem kinnisvarauudiseid kinnisvaraportaalist KV.EE

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles