N, 8.12.2022

Kevadtööde õnnetuste «edetabelit» juhivad mehed

Kristina Kostap
, kodustiil.postimees.ee toimetaja
Kevadtööde õnnetuste «edetabelit» juhivad mehed
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Pilt on illustratiivne.
Pilt on illustratiivne. Foto: Shutterstock

Kuigi kodustes aiatöödes ei oska inimesed tihtipeale ohtu näha, algab kevadel nende tegevustega seotud õnnetuste kõrgperiood.

Kevadiste õnnetuste statistikat juhivad mehed, kellega juhtub õnnetusi lausa poole võrra rohkem kui naistega.

Seesami õnnetusjuhtumikindlustuse tootejuhi Dagmar Gildeni sõnul muutub lume sulades ja kevade saabudes oluliselt õnnetusjuhtumite iseloom. Kahjude nimekirja troonivad aiatöödega seotud kahjud.

Okste lõikamine toob paksu pahandust

«Peamised kevadised kahjud, millest kindlustusseltsi teavitatakse on lihaste venitused, liigeste nihestused, haavad, muljumised, luumurrud ja põrutused. Koduaia kõige ohtlikumateks tegevusteks on okste lõikamine ja heki pügamine, redelil ronimine, sae kasutamine ja kasvuhoone korrastamine. Selliste õnnetustega kaasnevad kahjuhüvitised jäävad 1300-2000 euro juurde. Õnnetused ei juhtu aga alati kõrgele ronides. Kui vaadata õnnetusjuhtumikindlustust üldiselt, siis ligi pooltel juhtudest saadakse vigastus hoopis kukkumise tõttu samal tasapinnal,» tegi Gilden ülevaate levinumatest õnnetustest.

Kindlustaja sõnul ei ole aiatöödes iseenesest midagi ohtlikku, kuid pahatihti kipuvad aiaomanikud ja aktiivsed rohenäpud esimeste soojemate ilmadega lihtsalt liiga palju korraga ette võtma, mistõttu on ka hooletusest tingitud õnnetused kärmed juhtuma.

«Aedade äärest pole veel lumehunnikudki ära sulanud, kui juba lammutatakse vana kõrvalhoonet või puukuuri, lohistatakse suuri ja raskeid kivisid ning teostatakse teisi talvel plaani võetud aiatöid. Seda kõike ühe nädalavahetuse jooksul.»

Gilden soovitab enne aias tööle asumist vaadata talvekorteris olnud töövahendid üle, et veenduda nende ohutuses. Kindlasti tuleb üle vaadata ka oma talveuunest tärkav kasvuhoone. Kui mõni klaasidest on talve jooksul purunenud, siis tuleb enne kätega mullas tööle hakkamist veenduda, et maapind ei peida endas ühtki ohtlikku klaasitükki. Suurte kivide ja teiste raskete esemete liigutamiseks soovitab Gilden kutsuda abiline appi ning võimalusel kasutada tööd lihtsustavaid abivahendeid.

Märksõnad
Tagasi üles