Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Ukraina võtab majade renoveerimisel Rakvere korteriühistutest eeskuju

Kiievi kesklinn. FOTO:SANDER ILVEST/POSTIMEES FOTO: Sander Ilvest / Postimees

Eesti Korteriühistute Liidu juhatuse esimees Andres Jaadla ja juhatuse liige Urmas Mardi viibivad sel nädalal Ukrainas, koolitades Ukraina korteriühistute juhte elamureformide elluviimisel.

Projekti «Ukraina eluasemevaldkonna reformide toetamine» raames Eestis ja Ukrainas läbiviidavatel koolitusel osaleb ühtekokku 100  kortermaja esindajat ja ametnikku Ukrainast.

Jaadla sõnul peaks koostöö tulemusena valmima Ukraina elamumajanduse juhtimisstandardi uued põhimõtted korteriühistutele. Arengukoostööprojekti «Ukraina eluasemevaldkonna reformide toetamine» rahastab Välisministeerium arengu- ja humanitaarabi vahenditest.

«Ukraina võtab eeskujuks paljuski Rakveres viimastel aastatel toimunud  arengud korteriühistute renoveerimisel. Kuna Eestil ja Ukrainal on sarnane elamumajanduslik pärand, saab Eesti oma edukate elamureformide näitel pakkuda abi Ukraina elamureformide ettevalmistamisel ja elluviimisel. Eesti edu on olnud suuresti tingitud kahest asjaolust: ajakohane elamuvaldkonna seadusandlus, mille uusim väljund on 2018. aastal jõustunud uus korteriomandi- ja korteriühistuseadus ning toimiv elamuvaldkonna koolitus- ja kutsesüsteem,» lisas Jaadla.

Elamu- ja kommunaalmajandus on Ukrainas üheks viimaseks lõpuni reformimata sektoriks. Elamuvaldkonna seadusandlus peegeldab veel riigi majanduse ja ühiskonna üleminekuperioodi. Paljuski reguleerivad elamumajandust enam kui 20-aastased õigusaktid, millesse on küll tehtud olulisel hulgal parandusi, kuid samaaegselt jõustuvate uute seadustega on kodaniku jaoks kadunud õiguskindlus ja selgus, millisest õigusaktist lähtuda, kui nende sisu ei ole enam omavahel kooskõlas. Oluliseks probleemiks on aga Ukraina elamufondi halb seisukord ja vähene energiatõhusus.

Koolitused on sattunud aga põnevale ajale: 31. märtsil toimuvad Ukrainas presidendivalimised. «Kohalikus meedias on aga üheks oluliseks valimiseeleks teemaks eluasemeküsimused ning peetakse ühiskondlikku debatti eluaseme, selle renoveerimise ja  eluasemega seotud  kommunaal - ja sotsiaalteemade ümber,» seletas Jaadla.

Tagasi üles
Back